اتاق تمیز داروسازی چیست؟

اتاق تمیز داروسازی چیست؟

اتاق تمیز داروسازی :داروسازی یکی از رشته‌ها و مشاغل پرطرف‌دار است که باید تمام اقدامات مربوط به آن به‌ صورت کاملاً تخصصی و اصولی صورت بگیرد. با توجه به این‌که این حیطه فعالیتی بسیار حساس بوده و باید با دقت زیاد تحت نظر متخصص صورت بگیرد،

درنتیجه وجود اتاق تمیز داروسازی بسیار مهم می‌شود. برای‌ اینکه افراد بتوانند به واسطه چند مواد به تولید مواد جدید و کارآمد برسند، به‌دقت و حساسیت بسیار زیادی نیاز دارند.

اتاق تمیز داروسازی

همچنین شرایط محیطی نیز بسیار در این مسئله دخیل است. به‌عنوان مثال در داروسازی یک سری مواد وجود دارد که اگر با ذرات معلق در هوا ترکیب شوند، مشکلات جبران‌ناپذیری به وجود می‌آید. پس داروسازی باید در یک محیط کاملاً استریل شده و با شرایط محیطی مطلوب انجام شود.

البته تنها بخش بهداشتی و ایمنی برای داروسازی اتاق تمیز نیست، بلکه افراد پیش‌ از ورود به این مکان توسط دوش های هوا کاملاً استریل شده و بدون وجود کوچک‌ترین آلودگی وارد اتاق تمیز می‌شوند.

اشخاصی که در این مکان مشغول به کار هستند با تمامی اصول مربوط به آن آشنایی داشته و به‌ذهیچ‌ عنوان خلاف آن عمل نمی‌کنند. چون در غیر این صورت مشکلات متعددی برای خود شخص و دیگر تجهیزات به وجود می‌آید. حالا برای این‌که شما بتوانید با اهمیت و خصوصیات اتاق تمیز داروسازی آشنا شوید و در این زمینه اطلاعات بیشتری کسب کنید، توصیه می کنیم تا انتها مقاله همراه ما باشید.

اتاق تمیز یا کلین روم چیست؟ بیشتربخوانید

آشنایی با اتاق تمیز داروسازی

خیلی از افراد به دلیل عدم آگاهی، اطلاعات کافی و درستی در رابطه با اتاق تمیز داروسازی ندارند. وجود این مکان بسیار حساس در بخش‌های مختلف پزشکی، صنعتی و ساختمانی مهم بوده و در خیلی از مراکز وجود دارد. در حقیقت باید بگوییم فضایی محصور و بسته که هیچ‌گونه آلودگی و آلایندگی در آن وجود نداشته یا در صورت وجود به میزان حداقلی است، کلین روم یا اتاق تمیز نام دارد.

بارزترین خصوصیاتی که در وهله اول در نمای این سیستم بهداشتی قابل‌ رؤیت خواهد بود، سقف و دیوارهایی از جنس ساندویچ پنل است. در این اتاق تنها یک مجموعه وسیله برای از بین بردن آلاینده و باکتری ها وجود ندارد، بلکه چندین دستگاه شرایط پاکسازی محیط را فراهم می کنند.

اتاق تمیز داروسازی

دستگاه‌هایی که در این اتاق پیشرفته و حساس هستند، دارای کیفیت بالا و کاملاً استاندارد بوده و زیر نظر کارشناسان و متخصصان مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر قصد خریداری تجهیزات این سیستم کارامد را دارید پیشنهاد به شما در ابتدا این است با کارشناس‌های سایت اکیاس مشورت کرده و پس از کسب اطلاعات کافی به خریداری محصولات مورد نیاز بپردازید.

قوانین و اصول حائز اهمیت در اتاق تمیز داروسازی

برای ورود و خروج به هر مکانی در بخش‌های مختلف فعالیتی و شغلی یکسری اصول و قوانین وجود دارد که شخص موردنظر باید تمامی آن‌ها را اجرا کرده و به آن‌ها پای‌بند باشد. در غیر این صورت نمی‌تواند به محل ورود کند یا پس‌ از ورود مشکلات متعدد رخ می‌دهد. این قوانین نیز برای ورود به اتاق تمیز صادق بوده که در این قسمت به چند مورد از این قوانین اشاره می‌کنیم.

• تحت هر شرایطی باید استریل شدن فضا و پاک‌سازی محیط در مدت‌زمان مقرر انجام گرفته تا هیچ‌گونه آلاینده از محیط خارجی به محیط کنترل اتاق تمیز نفوذ نکند.

• دستگاه‌هایی که در این اتاق یا سیستم کار می‌کنند نباید به‌هیچ‌عنوان عامل آلودگی باشند.

• آلودگی‌ها در محیط باید به‌طور کامل کنترل‌شده و هیچ آلاینده انباشته نشود.

• پرسنل تنها چند ساعت وقت دارند که آلودگی‌های موجود در این محیط را پاک‌سازی کنند.

• افراد پیش‌از ورود به این مهم باید توسط دوش هوا کاملاً استریل و پاک‌سازی شوند.

• کارکنان و پرسنل این بخش باید از رفت‌وآمدهای مکرر خودداری کنند. چون خواه‌ناخواه از این طریق آلاینده وارد محیط حساس اتاق تمیز می‌شود‌.

در اینجا بخوانید: چرا به اتاق تمیز نیاز داریم؟

اتاق تمیز داروسازی

سخن پایانی

همان‌طور که ملاحظه کردید ما در این مقاله به بررسی خصوصیات اتاق تمیز داروسازی پرداختیم با توجه به این‌که در این محیط مواد مهم و قابل اهمیتی تولید یا آزمایش می‌شود، درنتیجه حفظ ایمنی آن بسیار مهم است. پس کسانی که در این بخش کار می‌کنند

 

باید به‌طور کامل قوانین و مقررات را مطالعه کرده و به هیچ‌ وجه خلاف آن عمل نکنند. چون مشکلات جبران‌ناپذیری به بار خواهد آمد. برای این‌که بتوانید در رابطه با این‌موضوع اطلاعات بیشتر و دقیق‌تری کسب کنید می‌توانید به سایت اکیاس مراجعه کرده و از خصوصیات هر یک از تجهیزات آگاهی کسب کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا