معماری اتاق تمیز چگونه است؟

معماری اتاق تمیز چگونه است؟
Rate this post

معماری اتاق تمیز :ساختمان‌ها و مکان‌هایی که برای تحقیق، توسعه و ذخیره‌سازی در علوم زیستی استفاده می‌شوند باید الزامات منحصر به فردی را داشته باشند (مثلا اتاق‌های تمیز) به منظور رعایت قوانین و مقررات سختگیرانه با هدف تامین ایمنی و امنیت مسافران و همچنین تولید و انبارداری مورد نیاز، باید از زیرساخت فنی بسیار تخصصی استفاده و نگهداری شود ممکن است با خود بگویید که این کار آسانی نیست و همه نمی توانند به خوبی از عهده آن برآیند خب باید بگوییم که حق شما نسبی است و برای این کسب و کار که در واقع حفاظت از مردم و دارایی ها در برابر مواد خطرناک است نیاز به نیروی پشتیبانی و محل مناسبی برای فعالیت های پرخطر و حساس از هر نظر دارد .

معماری و طراحی اتاق تمیز

برای بررسی صفر تا صد استاندارد اتاق تمیز کلیک کنید

پرداختن به موضوع شرکت با در نظر گرفتن چالش های روزمره ای که در هر کشور و جامعه ای وجود دارد، کاری بسیار سخت و ظریف است، بنابراین لازم است تمامی مسائل و موضوعات قابل حل در روند پیشرفت در نظر گرفته شود به شما کمک می کند مکان و ساختمان مناسب را برای فعالیت های پرخطر انتخاب کنید.

کاربرد معماری و طراحی اتاق تمیز

هر قسمت از خانه، ساختمان، مؤسسات و شرکت‌های مختلف نیاز به طراحی‌های خاص و منحصر به فردی دارند که با توجه به نوع کاربری، نقشه‌های خاصی برای آن‌ها ترسیم می‌شود و هر کدام استانداردهای خاصی برای آن دارند بنابراین برای طراحی استاندارد اتاق تمیز باید استانداردهای مربوطه در نظر گرفته شود استانداردهای مختلفی برای طراحی این اتاق ها تعریف می شود و با توجه به آن استانداردها میزان آلودگی فضا اندازه گیری و کنترل می شود و سپس رویه مربوط به طراحی انجام می شود.

یکی از معیارهایی که برای طراحی این محفظه در نظر گرفته شده استاندارد ISO 14644 است که با آن تعداد ذرات کمتر از نیم میکرون در فوت مکعب اندازه گیری می شود همچنین معمولا از رنگ های خاصی برای این کار استفاده می شود و نوع طراحی، حتی کف، دیوارها و پنجره های به کار رفته در طراحی اتاق تمیز خاص و منحصر به فرد است که جریان هوا در آنها بیشتر از اندازه اتاق است.

آنچه در طراحی اتاق تمیز اهمیت دارد نحوه نگهداری از آن است که بسیار مهم است به عنوان مثال در این اتاق ها باید از فیلترهای هوای قابل تعویض و تعویض به موقع استفاده شود برای این کار باید از افراد آموزش دیده در این زمینه استفاده کرد.

طراحی اتاق تمیز و نکات معماری

از اتاق تمیز گرفته تا تولید مواد نیمه هادی مانند سیلیکون، تولید لوازم و تجهیزات پزشکی بیمارستان ها، خطوط دارویی، صنایع الکترونیک و میکروالکترونیک، خودرو، کامپیوتر، صنایع هوافضا، صنایع غذایی و لبنی، صنایع نوری، تولید دی وی دی و سایر زمینه هایی که تولید آنها نیازمند محیطی کنترل شده است.

یکی از مهمترین کاربردهای اتاق تمیز، اتاق تمیز بیمارستان و اتاق تمیز داروخانه است بنابراین پیش نیاز در معماری اتاق تمیز یافتن راه حلی برای جلوگیری از ورود این ذرات به فضای داخلی است که این امر مستلزم رعایت طراحی و معماری اتاق تمیز است فراموش نکنید که اتاق تمیز یک محیط استریل نیست و به دلیل کنترل بر میزان ذرات معلق موجود در هوا که توسط دستگاه قابل اندازه گیری است، اتاق تمیز نامیده می شود.

اهمیت تهویه در معماری اتاق تمیز

در طراحی و مهندسی یک ساختمان معمولی از سیستم تهویه مطبوع برای کنترل دما و رطوبت استفاده می شود اما در اتاق تمیز علاوه بر این امکانات از فیلترهای مختلفی برای کنترل ذرات معلق و آلودگی استفاده می شود تا جریان هوای ورودی به اتاق تمیز توسط دستگاه مخصوص فیلتر شود همچنین هوای داخل محیط به طور مداوم در گردش و تصفیه می شود.

برای بررسی صفر تا صد طراحی اتاق تمیز کلیک کنید

برای به دست آوردن یک اتاق تمیز با سطح و درجه تمیزی لازم به یک سیستم تهویه خاص و پیشرفته نیاز است که بتواند هوای اتاق را فیلتر کرده، دمای اتاق را حفظ کند و فشار هوای مثبت را در اتاق تمیز ایجاد کند.

اهمیت تهویه در معماری اتاق تمیز
 

بیشتربخوانید: هزینه راه‌اندازی و مدیریت اتاق تمیز چگونه است؟

متغیرهای معماری اتاق تمیز

تصفیه و تهویه اتاق تمیز مهم است زیرا یکی از الزامات طراحی برای ساخت اتاق تمیز است علاوه بر تهویه مطبوع، دما، رطوبت و سایر متغیرهایی که برای طراحی و معماری اتاق تمیز باید در نظر گرفته شود تا فضای اتاق تمیز از استاندارد خارج نشود طبق اصول و قوانین ساخت اتاق تمیز:

دما: محدوده دمای اتاق تمیز از 66 درجه فارنهایت تا 70 درجه فارنهایت شرایط راحت را فراهم می کند.

رطوبت: سطح رطوبت نسبی یا رطوبت 45% + 5% بهینه در نظر گرفته می شود.

پوشش: ممکن است برای کاهش پتانسیل آلودگی بین فیلتر HEPA و جریان هوای فرآیند، جریان چند لایه در طراحی اتاق تمیز اجرا شود.

تخلیه الکترواستاتیک: برخی از عملیات ها به آسیب تخلیه الکترواستاتیک بسیار حساس هستند و ضروری است که طبقات به خلاء مجهز شوند.

سطوح نویز و ارتعاش: برخی از فرآیندهای صنعتی ظریف به نویز و لرزش بسیار حساس هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا