کاربرد پس باکس در اتاق تمیز

کاربرد پس باکس در اتاق تمیز

کاربرد پس باکس در اتاق تمیز :در اتاق تمیز یا کلین روم تجهیزات متنوع و مختلفی با کاربرد های ویژه وجود دارد. یکی از این تجهیزات پس باکس ها می باشد. پس باکس ها دارای انواع و مدل های مختلف هستند. این جعبه های مکعبی شکل نیز مانند وسایل دیگر کلین روم است که قرار است در این مقاله دربارهکاربرد پس باکس در اتاق تمیز توضیحاتی را ارائه دهیم.

کاربرد پس باکس در اتاق تمیز
کاربرد پس باکس در اتاق تمیز

 انواع مختلف پس باکس در اتاق تمیز و ویژگی های هر یک

به طور کلی در اتاق تمیز  دو نوع پس باکس مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از انواع آن ها پس باکس داینامیک یا فعال بوده و دیگری پس باکس استاتیک یا غیر فعال نام دارد. می توان گفت که این دو نوع پس باکس دارای خصوصیات تقریباً شبیه به هم هستند.

از جمله این خصوصیات می‌ توان به دارا بودن اشعه ماوراء بنفش، مشترک بودن متریال ساخته شده در طراحی هر یک از آن ها، برخوردار بودن از لامپهای فلورسنت و نیز دارا بودن درب اینترلاک اشاره نمود.

اگر بخواهیم درباره تفاوت های این دو نوع پس باکس نیز توضیحاتی ارائه نماییم می ‌توان به این موارد اشاره کرد:

  • از پس باکس استاتیک برای حمل و نقل متریال موجود میان دو فضای تمیز و با یک کلاس مشترک استفاده می شود. به طوری که کوچکترین حرکت پرسنلی در استفاده از آن انجام نمی پذیرد.
  • این در حالی است که از پس واکس داینامیک برای جابجایی از یک فضای بدون کلاس به یک محیط کنترل شده استفاده می گردد.

در اینجا بخوانید: مشخصات تجهیزات استیل اتاق تمیز

استفاده و کاربرد پس باکس در اتاق تمیز

پس باکس از جمله پرکاربرد ترین و مهمترین تجهیزات موجود در اتاق تمیز به شمار می آید. کاربرد پس باکس در اتاق تمیز به شرح زیر است:

کاربرد پس باکس در اتاق تمیز
کاربرد پس باکس در اتاق تمیز

 

  • انتقال و ورود و خروج محصول و کالا ها به درون اتاق تمیز، بدین صورت که با استفاده از پس باکس، برای انتقال و حمل و نقل کالا به اتاق تمیز دیگر نیاز به استفاده از پرسنل وجود ندارد. بنابراین با وجود پس باکس انتقال آلودگی به اتاق تمیز از ریسک بسیار کمی  برخوردار است.
  • پس باکس از ارتباط مستقیم اتاق تمیز با محیط اطراف پیشگیری به عمل می آورد. چرا که همه پس باکس ها از سیستم اینترلاک برخوردار بوده و این به آن معنا است که هنگامی که یک درب باز می شود درب به مقابل به صورت اتوماتیک قفل می گردد. بنابراین هوای اطراف به داخل اتاق تمیز راه نخواهد داشت.

سایر ویژگی های پس باکس های اتاق تمیز

اگر بخواهیم درباره سایر ویژگی های پس باکس بگوییم، می توان موارد زیر را برشمرد:

  • پس باکس ها در اندازه های مختلفی مانند ۴۰ سانتی متر مکعب تا ۹۰ سانتی متر مکعب طراحی و تولید گردند.
  • نوع فعال پس باکس ها دارای فن تصفیه و فیلتر هوا هستند.
  • یکی از مهمترین ویژگی های پس باکس ها این است که در برخی از مدل های آنها یک کلید اضطراری وجود دارد. این کلید اضطراری برای این منظور است که در صورتی که در حین کار یکی از درب های پس باکس باز مانده باشد به صورت فوری اخطار خواهد داد.
  • پس باکس ها به راحتی بر روی دیوار اتاق تمیز قابل نصب هستند.
  • در مدل های مختلف پس باکس ها، درب ها در جهت های مختلفی قابلیت باز شدن دارند. به طوری که استفادهکننده از آن می تواند پس باکس مورد نظر خود را با توجه به نوع استفاده انتخاب کند.
  • جریان هوا در پس بکس های فعال یا اکتیو بعد از آنکه از فیلتر هوا عبور کند، سرعتی در بازه 36 صدم الی 54 صدم دارد.

هواساز هایژنیک در اتاق چه کاربردی دارد؟ برای بررسی کلیک کنید

کاربرد پس باکس در اتاق تمیز

سخن آخر

در کلین روم یا اتاق تمیز برای حمل و نقل و انتقال اقلام و کالا ها از یک جعبه مکعبی شکل استفاده می شود. این جمع مکعبی شکل که پس باکس نام دارد دارای دو درب می باشد. همانگونه که در این مقاله نیز اشاره شد پس باکس ها دارای دو نوع پس باکس فعال و پس باکس غیر فعال هستند.

در پس باکس های فعال یا اتوماتیک جریان هوا وجود دارد و این جریان هوا در این جعبه تصفیه خواهد شد.  اما در پس باکس غیر فعال هیچگونه جریان هوایی وجود ندارد. کالا هایی که از پس باکس فعال عبور می کند کاملاً بهداشتی و بدون آلودگی هستند و دارای  ریسک انتقال آلودگی کمتری نسبت به پس باکس های غیر فعال هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا