چگونه به کنترل رطوبت در اتاق تمیز می‌توان رسید؟

چگونه به کنترل رطوبت در اتاق تمیز می‌توان رسید؟

کنترل رطوبت در اتاق تمیز :اتاق های تمیز محل های کاری هستند که در آن آلودگی کنترل می شود اتاق‌های تمیز در حال حاضر به‌عنوان مناطق محصور خاصی طراحی می‌شوند که از نظر محیطی با توجه به ذرات معلق، دما، رطوبت، الگوهای جریان فشار هوا، حرکت هوا، ارتعاش، سر و صدا و زیست محیطی کنترل می‌شوند هر صنعتی که از اتاق تمیز استفاده می کند باید در نظر داشته باشد که کنترل رطوبت در اتاق تمیز و تنظیم دمای اتاق تمیز بسیار مهم است.

چگونه می توانید به کنترل رطوبت در اتاق تمیز کمک کنید؟

تامین مناسب فیلتر هوای هپا، با تهویه مناسب و فن صنعتی، جریان فشار هوا و حتی اطمینان از اینکه لباس کارکنان و تجهیزات نظافتی محیط را آلوده نمی کند، می تواند به حفظ درجه حرارت و رطوبت اتاق تمیز کمک کند.

کنترل رطوبت در اتاق تمیز

رطوبت بالا می‌تواند باعث ایجاد انبوهی از مشکلات اتاق تمیز، مانند رشد باکتری‌ها، خرابی یا آسیب محصول، زنگ زدگی و الکتریسیته ساکن شود الکتریسیته ساکن به طور مستقیم با حرکت ذرات در اتاق تمیز تداخل می کند، که ممکن است باعث مشکلات جدی تولید شود.

وجود رطوبت بالا همچنین می تواند منجر به تبخیر حلال ها، خنک شدن آب و متراکم شدن رطوبت شود بنابراین، برای فرآیندهای کنترل فرآیند و کیفیت محصول مضر است همچنین ایجاد اختلال در تولید محصولات حیاتی مانند داروها می تواند صدمات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد این مسائل می تواند منجر به خطاهای پرهزینه، محصولات بی کیفیت و حتی تاخیر جدی در فرآیند تولید شود.

دستورالعمل ها و مقررات رطوبت اتاق تمیز چیست؟

کنترل رطوبت در اتاق تمیز :دستورالعمل های عمومی کنترل رطوبت در اتاق تمیز ،بیان می کند که سطح رطوبت نسبی در اتاق های تمیز باید بین 30 تا 40 درصد در طول سال باقی بماند دما معمولا کمتر از 21 درجه سانتیگراد (حدود 70 درجه فارنهایت) و حد نوسان آن 2 درجه سانتیگراد است همچنین حفظ دمای استاندارد نیز یکی دیگر از عوامل مهم در حفظ دستورالعمل اتاق تمیز است.

هنگامی که کارمندان یا تکنسین های نظافت اتاق تمیز حرکت می کنند یا عرق می کنند، ذرات بیشتری در اتاق تمیز آزاد می شوند این امر احتمالا محیط زیست را آلوده کرده و به استانداردهای تولید آسیب می رساند پس باید در نظر داشت که حتی نوسانات جزئی در دما و رطوبت اتاق تمیز می تواند مشکلات جدی برای پرسنل اتاق تمیز و کل فرآیند تولید ایجاد کند که یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای حفظ دستورالعمل‌های اتاق تمیز، استفاده از محصولات تمیزکننده اتاق تمیز است.

در واقع تجهیزات اتاق تمیز باید به شما در رعایت استانداردهای صنعتی و حفظ رطوبت و دمای محیطی مناسب کمک کنند اهمیت رطوبت مناسب اتاق تمیز نه تنها به شرایط کاری بهتر و سالم تر، بلکه به کنترل کیفیت محصول نیز مربوط می شود.

بیشتربخوانید: کاربرد اتاق تمیز در صنایع هواپیمایی چگونه است؟

چگونه فشار هوا در اتاق تمیز کنترل می شود؟

طراحی فشار هوا در این محیط یکی از اساسی ترین مسائل در ساخت و طراحی اتاق تمیز است اولین گام؛ میزان فشار هوای مورد نیاز و مثبت یا منفی بودن آن با بررسی اپلیکیشن و تکمیل مشخصات فعالیت مورد نیاز مشخص می شود تعیین دقیق فشار و عوامل مثبت و منفی آن منجر به انتخاب صحیح تجهیزات کنترل و اندازه گیری فشار هوا می شود.

اگر فشار هوا در اتاق تمیز بیشتر از محیط اطراف باشد، چیزی که به آن فشار مثبت می گویند در آن محیط ایجاد می شود فشار مثبت اغلب در اتاق های تمیز با سیستم های HVAC ایجاد می شود اتاق‌های تمیز فشار مثبت اغلب در بیمارستان‌ها برای مراقبت از بیماران با سیستم ایمنی ضعیف یا در کارخانه‌ها برای تولید اجزای حساس مانند ریزتراشه‌ها استفاده می‌شوند.

چگونه فشار هوا در اتاق تمیز کنترل می شود؟

اگر فشار هوا در اتاق تمیز کمتر از فشار هوای بیرون باشد به آن فشار هوای منفی می گویند فشار منفی نیز با کمک سیستم های تهویه ایجاد می شود میزان فشار هوا در اتاق های تمیز توسط تجهیزات مخصوص بررسی می شود.

نحوه کنترل فشار هوا هنگام حرکت کارکنان و باز شدن درب

حرکت پرسنل و درهای باری که از اتاق تمیز عبور می کنند باید با استفاده از سیستم ها کنترل و برنامه ریزی شود باز و بسته شدن بدون برنامه درها و جابجایی پرسنل می تواند منجر به افت ناگهانی فشار هوا در اتاق تمیز شود کاهش ناگهانی فشار هوا در اتاق تمیز ممکن است عملکرد اتاق تمیز را مختل کند

برای آشنایی با اتاق تمیز بیمارستان کلیک کنید..

سیستم های تهویه مطبوع نیز ممکن است برای جبران فشار هوای از دست رفته مشکل داشته باشند و در نهایت از کار بیفتند برای جلوگیری از افت ناگهانی فشار هوا در اتاق تمیز و جلوگیری از ورود ذرات معلق و آلودگی از سیستم قفل داخلی استفاده می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا