الزامات اتاق تمیز چیست؟

الزامات اتاق تمیز چیست؟

الزامات اتاق تمیز چیست؟ قطعا می‌دانید برای ساخت اتاق تمیز و تولید یک سری مواد شیمیایی و دارویی شرایط محیطی بسیار مهم بوده و کوچک‌ترین باکتری، میکروب یا عوامل خارجی در محیط می‌توانند روند کار را به‌طور کامل مختل کند.

دانشمندان و متخصصان برای این‌که از این امر حتی‌الامکان جلوگیری کرده و روند کار با مشکل مواجه نشود، یکسری سیستم را راه‌اندازی کردند تا از این طریق شرایط محیطی بسیار خوبی برای تولید داروهای خاص یا انجام آزمایشات بر روی مواد مختلف صورت بگیرد.

 

یکی از این سیستم‌ها کلین روم و الزامات اتاق تمیز است که تحت تاثیر پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن امکانات فراوان متخصصین در این زمینه علم و دانش کافی را کسب کرده و از این طریق می‌توانند روند کارهای حساس را به‌خوبی پیش ببرند.

در این اتاق تمیز سیستم‌های  ابرقدرت و کارآمدی وجود دارد که تنها یک سری افراد ماهر و متخصص می‌توانند از این سیستم‌ها استفاده کنند. کلین روم در بخش‌های مختلفی مانند بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، کارخانجات و برخی شرکت‌های حساس پتروشیمی وجود دارد.

چون همان‌طور که گفتیم برای تولید و آزمایش بر روی یک سری مواد، وجود شرایط مطلوب در محیط بسیار حائز اهمیت است. برای این‌که شما بتوانید با الزامات اتاق تمیز در بخش‌های مختلف صنعت آشنا شوید توصیه می‌کنیم تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

بررسی ۲ مورد از الزامات اتاق تمیز که اهمیت بسزایی در روند کار دارند!

در هر کسب‌وکار و فعالیتی یکسری تجهیزات، ابزار و مواد کاربردی نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند که در کلین روم این تجهیزات تحت عنوان الزامات اتاق تمیز شناخته‌شده است. همان‌طور که می‌دانید اتاق تمیز یک محیط به‌شدت حساس بوده، درنتیجه تجهیزات و وسایلی که در این اتاق قرار می‌گیرند باید استاندارد، با کیفیت و کاملاً کارآمد باشند.

برای همین افراد پیش‌از راه‌اندازی این سیستم پرقدرت باید تمام جوانب را بسنجند و به‌طور کاملاً برنامه‌ریزی‌شده گام بردارند. حالا شاید این سوال برای شما پیش بیاید که الزامات در اتاق تمیز شامل چه وسایل و تجهیزاتی است؟

اتاق تمیز یا کلین روم چیست؟ بیشتر بخوانید

باید بگوییم: به‌طورکلی تمام وسایلی که در این اتاق قرار دارند بسیار مهم بوده اما وجود یک سری تجهیزات و امکانات بسیار مهم‌تر است که در این قسمت برای آشنایی هرچه بیشتر شما به بررسی موضوع الزامات کلین روم می‌پردازیم.

وجود کانال‌ کشی دقیق در اتاق تمیز

یکی از مواردی که وجود آن در اتاق تمیز بسیار مهم بوده و از الزامات اساسی آن به حساب می‌آید، کانال‌ کشی است. این کانال‌ کشی به‌منظور جلوگیری از ورود آلودگی و گرد و غبار به محیط قرارداده‌ شده و باید به‌صورت کاملاً دقیق استاندارد و بدون هیچ درز و سوراخی باشد.

چون از این سوراخ آلودگی به‌راحتی می‌تواند از محیط بیرون وارد محیط اتاق تمیز شده و روند کار را مختل کند. پس کانال‌ کشی اهمیت بسزایی داشته و باید زیر نظر مهندسین و یک تیم خوب انجام شود. چون در غیر این صورت عواقب و مشکلات زیادی را به بار می‌آورد.

در اینجا بخوانید: تهویه هوا در اتاق تمیز چگونه است؟

بهره‌ گیری از قفل‌ های الکترونیکی با ایمنی بالا

امنیت و ایمنی در هر مکانی برای محافظت از هر وسیله‌ای یکی از ارکان مهم کسب‌وکار بوده که می‌تواند از الزامات اتاق تمیز نیز به حساب بیاید. قطعا می‌دانید که اتاق تمیز در محیط‌های مختلف مثل آزمایشگاه، صنایع جنگی و بیمارستان یکی از مکان‌های بسیار مهم است. در نتیجه ایمنی آن باید طوری باشد که افراد متفرقه نتوانند به این مکان ورود و خروج داشته باشند. بنابراین برای این‌که این اتفاق تحت هیچ شرایطی پیش نیاید،

یک سری قفل‌های ایمنی یا همان سیستم امنیتی برای این اتاق طراحی‌شده که تنها کارکنان و کارمندان آن می‌توانند به این اتاق ورود کنند‌. به‌عنوان مثال از جمله قفل‌های امنیتی می‌توان به قفل‌های اثر انگشتی اشاره کرد که تنها با اطلاعات و اثر انگشت کارمندان این بخش درب های این اتاق باز می‌شود.

الزامات اتاق تمیز چیست؟

کلام آخر

همان‌طور که مستحضر هستید ما در این مقاله به بررسی توضیحات لازم در رابطه با الزامات اتاق تمیز پرداختیم. از جمله این الزامات ایمنی و کانال‌کشی اهمیت بسیار زیادی داشته و باید به‌صورت کاملاً دقیق و تخصصی به‌کارگرفته شوند. برای این‌که بتوانید با دیگر الزامات اساسی در اتاق تمیز آشنا شده و  ابهامات خود را در این راستا بر طرف کنید، بهترین انتخاب مراجعه به سایت اکیاس است. در این سایت با وجود کارشناسان مجرب شما می‌توانید به‌ خوبی اطلاعات لازم را کسب کرده و حتی یکسری محصولات و لوازم مورد نیاز برای اتاق تمیز را خریداری کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا