سیستم اینترلاک اتاق تمیز

سيستم-اينترلاك

اینترلاک مکانیزمی است که باز کردن درب را تا زمانی که درب قبلی بسته نشده باشد، به تاخیر می‌اندازد. انجام این کار از ورود آلاینده‌ها از خارج اتاق جلوگیری می‌کند. قفل درب اتاق تمیز برای حفظ یک اتاق تمیز بسیار مهم است. نصب سیستم اینترلاک اتاق تمیز، پاکیزگی مواد و تجهیزات را تضمین می‌کند. بیشتر سیستم‌های اینترلاک الکترونیکی هستند.

در کلین روم ها که در آنها چندین نقطه ورودی طراحی شده در یا اتاق‌های متصل به هم، درب‌ها را می‌توان به سیستم قفل درب مجهز کرد. این کار باعث می‌شود تا از افت ناگهانی فشار مثبت و هجوم هوا به دلیل بازکردن ناخواسته تعداد زیادی درب در یک زمان توسط پرسنل جلوگیری شود. در این مطلب قصد داریم به بررسی سیستم اینترلاک اتاق تمیز بپردازیم.

اهمیت سیستم اینترلاک اتاق تمیز

پاکیزگی یکی از بزرگترین ارزش‌های دنیای امروز است. وضعیت همه‌گیری کرونا نیز بر اهمیت ضدعفونی و کنترل مواد آسیب‌پذیر تاکید داشت. بنابراین زمان آن فرا رسیده است که تجهیزات ایمنی را بررسی و پروتکل‌های بهداشتی حساس‌ترین مکان‌های کاری بررسی شوند.

آزمایشگاه‌ها و کلین روم ها به سطح فوق‌العاده‌ای از فیلتراسیون و مدیریت کنترل دسترسی دقیق نیاز دارند، به‌ویژه وقتی ورود و خروج پرسنل به محیط‌های کاری اهمیت داشته باشد.

مورد دوم معمولا با استفاده از سیستم‌های درب به‌هم پیوسته (اینترلاک) یا به‌طور محسوس‌تر، هوابند یا تله انسانی در بیشتر محیط‌ها حل شده است. این سیستم واقعا موثر است و در صورت کارکرد صحیح می‌تواند نقص‌های ناشی از خطاهای انسانی را نیز برطرف کند. موارد استفاده از سیستم اینترلاک در اتاق‌ های تمیز دارویی، اتاق‌های تمیز تجهیزات پزشکی و دوش‌های هوا هستند.

بیشتر بخوانید| روشنایی اتاق تمیز چیست؟

سیستم اینترلاک اتاق تمیز چگونه کار می‌کند؟

سیستم اینترلاک اتاق تمیز به گونه‌ای طراحی شده است که وسیله‌ای امن، کارآمد و راحت برای باز و بسته کردن درها در یک محیط کنترل شده ارائه دهند. هنگامی که یکی از درهای قفل‌شده باز باشد، سایر قفل‌های درهای متصل به هم باعث می‌شوند پرسنل نتوانند هر یک از درهای دیگر را باز کنند. سیستم اینترلاک اتاق تمیز از افت فشار جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود سیستم‌های تهویه و تصفیه هوا به خوبی کار کنند. اتاق‌های تمیز و سایر مناطق با الزامات بهداشتی خاص معمولا به دو نوع حفاظت نیاز دارند:

  • از یک طرف، سیستم امنیتی باید از تمیزی و تعادل فشار خود اتاق محافظت کند
  • از سوی دیگر، سیستم باید کنترل دسترسی به منطقه را فراهم کند و از ورود تصادفی یا مخرب آن جلوگیری به عمل بیاورد. سیستم‌های درب به‌هم پیوسته می‌توانند هر دو نیاز را برآورده کنند

تله انسانی مفهوم نسبتا ساده‌ای دارد. این سیستم از دو درب تشکیل شده است که به صورت الکترونیکی به یکدیگر متصل می‌شوند. یک درب تا زمانی که درب دیگر بسته نشود، باز نمی‌شود. برای یک دوره زمانی مشخص، دو درب یک اتاق ایجاد می‌کنند که می‌تواند برای اهداف مختلف استفاده شود. این اتاق بسته به نیازهای بهداشتی و ایمنی محیط مورد نظر، می‌تواند یک هوابند، یک اتاق رختکن ساده، یک دروازه امنیتی و یا همه این موارد باشد.

اما چرا نباید از یک درب دوتایی ساده مانند سوپرمارکت‌ها استفاده کرد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که این سیستم قادر است برای اتاقی که از آن محافظت می‌کند، جداسازی هوا نیز فراهم کند. این سیستم به صورت خودکار می‌تواند از هر گونه خطا ناشی از عامل انسانی جلوگیری کند: درها را نمی‌توان باز گذاشت و مدت‌زمان قفل بودن به نگهبانان یا پرسنل این فرصت را می‌دهد تا هرگونه ورود ناخواسته یا غیر مجاز را مسدود کنند.

بیشتر بخوانید| اتاق توزین چیست؟

سیستم اینترلاک اتاق تمیز چه ویژگی‌ها و مزایایی دارد؟

با اینکه حتی با استفاده از ساده‌ترین سیستم قفل خودکار درب هم می‌توان از بسیاری از اشتباهات جلوگیری کرد، اما کلین روم ها به سطح پیچیده تری از حفاظت نیاز دارند. این مساله به ویژه درباره امنیت اهمیت پیدا می‌کند. خوشبختانه، مدرن‌ترین تله انسانی را می‌توان به طیف وسیعی از ابزارها مجهز کرد که می‌توانند به جلوگیری از ورودهای مخرب کمک کنند.

دوربین‌های امنیتی در حال حاضر لوازم جانبی معمول این هوابندها هستند، با این حال، هنوز طیف گسترده‌ای از سیستم‌های تشخیص و شناسایی وجود دارد که می‌تواند ایمنی تله‌ها را به سطح بعدی برساند:

  • تشخیص وزن و حرکت: سنسورها می‌توانند تشخیص دهند که مثلا بیش از یک نفر وارد اتاق شده‌اند بنابراین سیستم می‌تواند به طور خودکار از باز شدن درب دوم جلوگیری کند. ردیاب‌های وزن، حرکت یا فلز می‌توانند ورودی‌های غیرعادی یا مشکوک را فیلتر و دسترسی را مسدود کنند و نیز به کارکنان مسئول هشدار دهند
  • کنترل‌های دستی: سیستم اتوماتیک را با کنترل انسانی نیز می‌توان ترکیب کرد. به عنوان مثال، تنظیم درب دوم فقط زمانی امکان‌پذیر است که دسترسی شخص به محیط تردد آزاد شده باشد و اپراتور یا نگهبان اجازه ورود بدهد
  • روش‌های شناسایی: از سیستم‌های پین کد و کارت‌های ورود نیز می‌توان برای فیلتر کردن پرسنلی که سعی در ورود به کلین روم دارند، استفاده کرد. در صورت نیاز به محافظت بیشتر، حتی می‌توان از دستگاه‌های بیومتریک استفاده کرد؛ از جمله دستگاه‌های تشخیص شبکیه چشم یا اثر انگشت یا حتی نمونه‌گیری صدا

سیستم‌ های اینترلاک اتاق تمیز دو درب و تک درب می‌توانند با قابلیت‌هایی مانند تاخیر قابل تنظیم بین بازشوها (طول قابل تنظیم مدت‌زمان تردد)، سیستم‌های باز کردن اضطراری، پانل‌های امنیتی و پنجره‌ها همراه باشند. بنابراین، یک سیستم درب به‌هم پیوسته نه تنها برای حفظ بهداشت موثر است، بلکه می‌تواند یک راهکار امنیتی پیشرفته نیز درنظر گرفته شود.

بیشتر بخوانید| پنجره بازدید اتاق تمیز چیست؟

بررسی کاربرد های سیستم اینترلاک اتاق تمیز

این سیستم کارایی بسیاری داشته که میتوان گفت در بخش های مختلف از قبیل آزمایشگاه، بانک ها، مراکز دارویی و … کارایی بسیار زیادی دارد. البته سیستم‌های اینترلاک که در بخش‌های مختلف به‌ کار گرفته می‌شوند، از کاربرد و حتی مشخصات ظاهری متفاوتی برخوردار هستند.

بنابراین افراد پیش‌ از خرید باید حتماً روند کار و نوع کارایی مدنظر را در نظر بگیرند و سپس به خریداری این سیستم بپردازند. این سیستم علاوه‌ بر نصب بر روی درب‌ ها روی تجهیزات کالا گذر نیز تعبیه می‌شود.

با وجود این قفل در کالا گذر هنگامی‌ که در باز و بسته می‌شود از افت ناگهانی فشار و بر هم خوردن شرایط محیط  جلوگیری شده و شرایط تقریباً نرمال باقی می‌ماند. برای پیش رفتن روند کار، سیستم اینترلاک در انواع و اقسام متفاوتی تولید شده تا بتواند نیازهای متعدد در زمینه‌های شغلی گوناگون را برطرف سازد.

خرید سیستم اینترلاک اتاق تمیز از اکیاس

کلین روم ها به سطح بالایی از کنترل دسترسی نیاز دارند، به خصوص ورود و خروج پرسنل به این اتاق ها. این مساله را می‌توان با استفاده از سیستم اینترلاک اتاق تمیز حل کرد.

اکیاس گروپ یکی از شرکت‌های پیشرو در زمینه طراحی، ساخت تجهیزات و همچنین نصب و اجرای کلین روم است. نیروهای متخصص ما در اکیاس، تجهیزات و سامانه‌های هوشمند را روی سیستم‌های مکانیکی و الکتریکی پیاده‌سازی می‌کنند. شما می‌توانید برای تهیه انواع سامانه‌های هوشمند کلین روم از جمله هوشمندسازی هواساز، طراحی، نصب و راه‌اندازی VAV و CAV، کنترل و نمایش دما، فشار و رطوبت، و نیز سیستم اعلام و هشدار، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

آزمایشگاه‌ها و اتاق‌های تمیز به سطح فوق‌العاده‌ای از فیلتراسیون و مدیریت کنترل دسترسی دقیق نیاز دارند، به‌ویژه وقتی ورود و خروج پرسنل به محیط‌های کاری اهمیت داشته باشد. مورد دوم معمولا با استفاده از سیستم‌های درب به‌هم پیوسته (اینترلاک) یا به‌طور محسوس‌تر، هوابند یا تله انسانی در بیشتر محیط‌ها حل شده است. این سیستم واقعا موثر است و در صورت کارکرد صحیح می‌تواند نقص‌های ناشی از خطاهای انسانی را نیز برطرف کند. موارد استفاده از سیستم اینترلاک در اتاق‌ های تمیز دارویی، کلین روم ها تجهیزات پزشکی و دوش‌های هوا هستند.

تشخیص وزن و حرکت، کنترل‌های دستی، روش‌های شناسایی

تجهیزات اکیاس گروپ

اتاق تمیز شامل تجهیزات مختلفی است و برای اینکه یک کلین روم مطابق با استانداردها باشد باید از تجهیزاتی که مناسب استفاده کند. در ادامه به چند مورد از تجهیزات اتاق تمیز اشاره می کنیم: 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا