لامینار ایرفلو

لامینار ایرفالو

لامینار ایرفلو دستگاهی می‌باشد که برای دمیدن هوای فیلترشده در بالای مناطقی که نیاز به محیط استریل دارند، استفاده می‌شود. شکل مناسب، جداسازی فیزیکی از مناطق اطراف و کنترل دما از عوامل حیاتی در هنگام انتخاب و طراحی دستگاه لامینار ایرفلو هستند.

ویژگی‌ها و ساختار لامینار ایرفلو

جریان هوا عبارت است از حرکت هوا از یک ناحیه به ناحیه دیگر. عامل اصلی جریان هوا، گرادیان فشار است. هوا به صورت سیال رفتار می‌کند، به این معنی که ذرات آن به طور طبیعی از مناطقی با فشار بالاتر به مناطقی که فشار کمتر است جریان می‌یابند.

به طور معمول،کلین روم ها از طیف وسیعی از تکنیک‌ها برای جلوگیری از ورود ذرات هوا، باکتری‌ها و سایر آلاینده‌ها به محیط کار استفاده می‌کنند؛ همچون الزام پوشیدن لباس اتاق تمیز و دستورالعمل‌های دقیق برای تمیز کردن.

اما یکی از عوامل اصلی که یک کلین روم را عاری از ذرات نگه می‌دارد، سیستم فیلتر هوا است. این اتاق ها از انواع مختلفی از فیلترها استفاده می‌کنند، از جمله فیلترهای هوای ذرات بسیار کارآمد یا هپا و فیلترهای هوای ذرات بسیار کم یا اولپا. اما دو الگوی استاندارد جریان هوا وجود دارد که به طور مداوم مورد استفاده قرار می‌گیرند: لامینار ایرفلو و توربولنت ایرفلو.

ویژگی‌ها و ساختار لامینار ایرفالو

جریان هوای آرام یا لامینار ایرفلو به هوایی گفته می‌شود که در مسیری مستقیم و بدون مانع جریان دارد. سیستم‌های جریان لامینار ایرفلو هوای فیلترشده را به سمت پایین یا در جهت افقی در جریانی ثابت به سمت فیلترهای واقع در دیوارهای نزدیک کف اتاق تمیز یا از طریق پانل‌های کف سوراخ‌دار برجسته هدایت می‌کنند تا دوباره به گردش درآیند.

لامینار ایرفلو زمانی برقرار می‌شود که هوا بتواند به آرامی جریان داشته و پروفیل سرعت، سهمی باشد. در اتاق‌های تمیز این جریان هوا با استفاده از هودهای لامینار ایرفلو که جت‌های هوا را در مسیر مستقیم به سمت پایین هدایت می‌کنند. همچنین معماری کلین روم که از کاهش آشفتگی اطمینان می‌دهد، حفظ می‌شود.

بیشتر بخوانید | طراحی اتاق تمیز

اجزای لامینار ایر‌فلو

لامینار ایرفلو از چهار قسمت فن، پیش‌ فیلتر، پورت‌های تست DOP و فیلتر هپا تشکیل شده است. این دستگاه از فولاد ضدزنگ بدون شکاف یا درز ساخته می‌شود. جریان هوا با فیلتر هپا از طریق محل کار ارسال می‌شود که از محصولات و نمونه‌ها در برابر آلودگی هوا محافظت می‌کند.

این دستگاه یک چراغ LED داخلی نیز دارد. همچنین، یک گیج فشار دیفرانسیل یکپارچگی فیلتر هپا را کنترل می‌کند. بدین ترتیب هوای پاک به طور یکنواخت توزیع می‌شود. واحد لامینار ایرفلو یک محیط فشار مثبت برای جلوگیری از ورود ذرات معلق در هوا به منطقه کار ایجاد می‌کند.

دستگاه لامینار ایر‌فلو چگونه کار می‌کند؟

لامینار ایرفالو با استفاده از هوای آرام که درون جریان حاصل از فیلتر هپا وجود دارد، کار می‌کند. این دستگاه برای ایجاد یک محیط کاری بدون ذرات و محافظت از محصول طراحی شده است. هوا از طریق یک سیستم فیلتراسیون گرفته می‌شود و سپس به عنوان بخشی از فرآیند جریان‌های آرام در سراسر سطح کار تخلیه می‌شود. معمولا سیستم فیلتراسیون شامل یک پیش‌فیلتر و یک فیلتر از نوع هپا است.

دستگاه لامینار ایر‌فالو چگونه کار می‌کند؟

ابتدا هوا از پیش‌فیلتر (فیلتر پنلی) عبور می‌کند. در مرحله بعد، فن هوا را به سمت فیلتر هپا می‌دمد. فیلتر هپا گرد و غبار، باکتری‌ها و ذرات معلق در هوا را جذب می‌کند. بنابراین، هوای فیلترشده هپا، تمیز و بدون ذرات است.

در لامینار ایرفلو (یک جهته) هوای فیلترشده به شکل لایه‌ای از سقف به سمت پایین هدایت می‌شود. این لایه‌های هوا به کف برخورد کرده و توسط توری‌های سطح کف جذب و در آنجا تصفیه می‌شوند. سیستم‌های جریان هوای آشفته (غیر یک‌طرفه) هوا را در حرکت نگه می‌دارند، البته نه در یک جهت. این کار با استفاده از فیلترهای سرعت غیراختصاصی و هودهای لامینار ایرفالو انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید | میست شاور چیست

کاربردهای لامینار ایر‌فلو

لامینار ایرفلو برای کاربردهای مختلف مناسب است، به خصوص در مواردی که برای اقلام کوچکتر مانند دستگاه‌های الکترونیکی به هوای پاک نیاز است. جریان هوای آرام را می‌توان با نیازهای خاص اتاق‌های تمیز، به ویژه در صنایع پزشکی، دارویی، الکترونیک و صنعتی طراحی کرد.

انواع دستگاه لامینار ایر‌فلو

برای حفظ پاکیزگی و جلوگیری از آلودگی ذرات در اتاق‌های تمیز برای محافظت از محصولات و اپراتورها، تجهیزات تخصصی جریان آرام در طیف متنوعی از صنایع استفاده می‌شود. هودهای لامینار ایرفلو که نیمکت‌های تمیز نیز نامیده می‌شوند، می‌توانند عمودی، افقی یا از نوع هودهای بخور باشند. این سبک از نیمکت‌ها و هودها فیلتر و جریان هوا را در یک فضای محدود هدایت می‌کنند و در آزمایشگاه‌ها و کلین روم ها استفاده می‌شوند.

انواع دستگاه لامینار ایر‌فالو

این تجهیزات با کشیدن هوا به داخل و عبور دادن آن از یک یا چند فیلتر هپا و سپس تخلیه آن در سطح کار با سرعت ثابت و یکنواخت عمل می‌کنند. این سیستم‌ها به طور گسترده توسط صنایع پزشکی، دارویی، تولیدی و سایر صنایعی که به محیط‌های کاری هوای پاک نیاز دارند، استفاده می‌شوند. تجهیزات لامینار ایرفلو چندین طبقه‌بندی دارد که سطوح مختلفی از حفاظت را برای اپراتورها و محصولات ارائه می‌دهند. مهم‌ترین انواع لامینار ایرفلو عبارتند از:

  • لامینار ایرفلو افقی: نیمکت‌های تمیز برای ایجاد فضای کاری عاری از ذرات استفاده می‌شوند. شست‌وشوی مداوم هوای فیلترشده با فیلتر هپا به صورت افقی در سراسر فضای کاری حرکت می‌کند. واحدهای جریان افقی زمانی مناسب هستند که محصول و فرآیند در سطح کار باید در درجه اول با هوای تمیز فیلترشده از طریق فیلتر هپا تماس برقرار کنند. اما این تجهیزات برای اپراتورها محافظ به شمار نمی‌روند و برای استفاده در مناطق دارای مواد غیرخطرناک ایده‌آل هستند
  • لامینار ایرفلو عمودی: نیمکت‌های تمیز، هوای فیلترشده را به صورت عمودی (به سمت پایین) به شکل مداوم شست‌وشو می‌دهند. این تجهیزات بالای دستگاه نصب می‌شوند. لامینار ایرفلو یکنواخت هوای فیلترشده با فیلتر هپا به سمت پایین و محل کار حرکت می‌کند. واحدهای جریان عمودی زمانی مناسب هستند که فرآیند تولید، بخار کند. بدین ترتیب سطح کار باید ایزوله شود. هم فرآیند و هم پرسنل باید از پودرها، حلال‌ها و یا مواد شیمیایی محافظت شوند

اکیاس؛ تولیدکننده برترین دستگاه‌های ایرفلو در ایران

لامینار ایرفلو برای جلوگیری از ذرات تجهیزات و محیط کار طراحی شده است. واحدهای جریان هوای آرام با مکش هوا از طریق یک سیستم فیلتراسیون و تخلیه آن در سطح کار در جریان هوای آرام، محیط‌های کاری بدون ذرات ایجاد می‌کنند. این واحدها یک محیط هوای تمیز عالی برای نیازهای کلین روم ارائه می‌دهند. در مقایسه با توربولنت ایرفالو، لامینار ایرفالو باعث کاهش ذرات آلاینده در اتاق تمیز می‌شود.

گروه صنایع اکیاس گروپ با بهره‌گیری از دانش گروهی از مهندسین برتر، در زمینه طراحی و پیاده‌سازی اتاق تمیز سابقه درخشانی دارد. ما در اکیاس انواع لامینار ایرفلو را برای حصول اطمینان از تامین جریان یکنواخت هوای فیلترشده، با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت به شما عرضه می‌کنیم. .

لامینار ایرفلو دستگاهی می‌باشد که برای دمیدن هوای فیلترشده در بالای مناطقی که نیاز به محیط استریل دارند، استفاده می‌شود. شکل مناسب، جداسازی فیزیکی از مناطق اطراف و کنترل دما از عوامل حیاتی در هنگام انتخاب و طراحی دستگاه لامینار ایرفلو هستند

لامینار ایرفلو برای کاربردهای مختلف مناسب است، به خصوص در مواردی که برای اقلام کوچکتر مانند دستگاه‌های الکترونیکی به هوای پاک نیاز است. جریان هوای آرام را می‌توان با نیازهای خاص اتاق‌های تمیز، به ویژه در صنایع پزشکی، دارویی، الکترونیک و صنعتی طراحی کرد

تجهیزات اکیاس گروپ

اتاق تمیز شامل تجهیزات مختلفی است و برای اینکه یک کلین روم مطابق با استانداردها باشد باید از تجهیزاتی که مناسب استفاده کند. در ادامه به چند مورد از تجهیزات اتاق تمیز اشاره می کنیم: 

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا