کار برد های دوش هوا در اتاق تمیز

دوش هوا

نوآوری و خلاقیت بشر توانست زمینه های مختلف شغلی و صنعتی را تحت تاثیر قرار دهد. تمامی این تکنولوژی و پیشرفت هایی که در حال حاضر در بخش های مختلف غالب شده همگی به واسطه امکانات جدید و مهارت مهندسان و کارشناسانی است که همگی در این حیطه فعالیت دارد. در حال حاضر تجهیزات مدرن و بسیار پیشرفته ای روی کار آمده که می توانند، قابلیت‌های مختلفی را به افراد ارائه دهند‌. از این میان می توان به دوش هوا اتاق تمیز اشاره کرد.

احتمالا تا به حال نام اتاق تمیز به گوش شما خورده است. اتاق های کوچکی که در ورودی اتاق تمیز وجود دارند، دوش های هوا نامیده می شوند. کارشناسان و متخصصان پیش از ورود به اتاق تمیز تمامی لباس ها و تجهیزات را آماده کرده و باید بر اساس دلایل متعدد از جریان هوایی که در این اتاق کوچک وجود دارد، عبور کنند.

یکی از تجهزات مهم در اتاق تمیز میز و صندلی اتاق تمیز می باشد برای آشنایی و بررسی کلیک کنید

دوش هوا

این دوش یا همان اتاق کوچکی که از آن نام بردیم، می‌تواند تمام میکروب ها و آلودگی ها را به طور کامل پاکسازی کرده تا شخص به صورت کاملا ایمن به اتاق تمیز وارد شود.

اگر بخواهیم با یک مثال ساده کارایی این اتاقک را برای شما مطرح کنیم، باید بگوییم: این اتاق همانند گیت فرودگاه بوده که شخص پس از عبور از آن اجازه ورود پیاده می کند. فیلتر هایی که در این مکان وجود دارند، کاملا پیشرفته بوده و قادرند ۳/۰ میکرون از میکروب و باکتری ها را پاکسازی کنند.

بیشتربخوانید: اتاق توزین چیست؟

عملکرد باور نکردنی دوش های هوا

در حقیقت می توان گفت اتاق کوچک دوش های هوا نقش اتاق استریل را ایفا کرده و تمامی افراد برای ورود و خروج به آن محدوده، باید از این اتاق عبور کنند. چون وجود هر گونه باکتری به اتاق تمیز می‌تواند روند کار و حتی کارایی دستگاه ها را نیز مختل کند. دوش هوا به واسطه حفره هایی که در دیوار و سقف ایجاد شده هوا را با شدت بسیار زیاد خارج می‌کند تا هرگونه آلودگی، سم و حتی مواد شیمیایی که بر روی لباس مخصوص کارکنان وجود دارد، به طور کامل پاکسازی شود.

توجه داشته باشید عبور از این اتاقک فقط به هنگام ورود به اتاق تمیز صورت نمی‌گیرد. بلکه تمامی افراد هنگام خروج نیز باید از این اتاق عبور کنند. چون هنگام کار در اتاق تمیز ممکن است، اشعه و سم های گوناگونی روی لباس آن ها قرار گرفته باشد.

انواع دوش هوا

این سیستم فوق پیشرفته همانند دستگاه های دیگر انواع و اقسام گوناگونی داشته که کارایی هر یک متفاوت است. بنابر این افراد باید پیش از خرید این نکته را در نظر بگیرند که این سیستم را برای چه کاری و به مدت چقدر نیاز دارند؟ با در نظر گرفتن تمامی نکات و مشورت کردن با کارشناسانی که در زمینه فروش و راه‌اندازی این سیستم فعالیت دارند، می توان نوع مناسب این سیستم را تهیه کرد.

افراد برای راه‌اندازی این سیستم و خریداری دستگاه های استاندارد برای اتاق تمیز می توانند، به سایت اکیاس مراجعه کرده و پس از مشورت با کارشناسان عملکرد بسیار خوبی داشته باشند‌.

بررسی کاربرد دوش های هوا

این اتاق کارایی و قابلیت های منحصر به فردی داشته که در این قسمت به صورت مختصر به هر یک از آنها اشاره می کنیم‌.
• صنایع خودروسازی
• اتاق های ایزوله
• سالن های رنگ و رنگ سازی
• اتاق عمل بیمارستان ها
• صنایع غذایی
• اتاق های تمیز
• صنایع هسته‌ای

امکاناتی که دوش های هوا دارند!

هر یک از ابزار و تجهیزات کلین روم بر حسب امکاناتی که دارند، خصوصیات و کاربرد آن‌ها بارز می‌شود. برای دوش هوا نیز می‌توان این مسئله را بیان کرد که وجود یک سری تجهیزات و امکانات سبب می‌شود که این سیستم کاربرد فراوانی را در اتاق تمیز داشته باشد که در این قسمت به چند مورد از امکانات این اتاقک هوشمند و ایمن اشاره می‌کنیم.

• کارایی زیاد با سرعت بالا
• ساختاری با دوام و ماندگار
• جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه
• وجود درهای آلومینیومی مقاوم
• بهره گیری از چراغ های LED
• پوشش شیشه ای عالی با وجود پنل های کنترلی
• استفاده از فولاد ضد زنگ
ملاک های انتخاب دوش هوا
1. پوششی که برای دوش هوا گزینش می شود، باید از فولاد رنگی از ضد زنگ باشد.
2. بکارگیری قفل های مغناطیسی برای امنیت بیشتر
3. مجهز شدن به سیستم دمنده قوی و پیشرفته

با لباس اتاق تمیز بیشتر آشنا شوید

اهمیت دوش هوا

 

یکی از تجهیزاتی که فارغ از هر مسأله‌ ای یک عضو جدانشدنی از اتاق تمیز بوده، دوش هوا است. قطعاً اولویت و از مهم‌ترین الزامات کار رعایت بهداشت محیط و حفظ آن در اتاق تمیز است که این امکان توسط دوش هوا عملی خواهد شد. طی چند سال اخیر رفته‌ رفته پس‌ از انجام یکسری تحقیقات و کاوش‌ها افراد به این نتیجه رسیدند که دوش هوا مناسب‌ترین، کاربردی‌ترین و به‌صرفه روش برای حفظ پاکیزگی محیط در کلین روم است. به‌ بیان‌ دیگر به محفظه ایجاد فشار هوا که در قسمت ورودی و خروجی اتاق تمیز تعبیه و کنترل می‌شود، دوش هوا گفته می‌شود.

پس باکس اتاق تمیز چیست؟ برای بررسی و آشنایی کلیک کنید

افراد پیش‌از ورود به اتاق تمیز باید در این اتاقک تحت عنوان دوش هوا به‌طور کامل استریل شوند. در غیر این‌ صورت نمی‌توانند اتاق تمیز ورود پیدا کنند. برخی افراد با شنیدن دوش هوا، دوش های حمام را تصور می‌کنند. اما باید بگویم برخلاف آن‌چه که افراد در نظر دارند. دوش هوا اتاق تمیز یک اتاقک بوده که در بخش‌های مختلف آن یک سری محفظه وجود دارد که از درون آن محفظه‌ها مواد ضدعفونی‌کننده و هوای پاک خارج شده و تمام لباس و تجهیزات فرد پاکسازی و‌ استریل می شود.

کلام آخر

همیشه متخصصان برای خریداری تجهیزات مختلف از قبیل دوش هوا ترجیح می دهند به مراکز معتبر که کالاهای استاندارد را در اختیار افراد قرار می دهند، مراجعه کنند. اما این نوع خرید سبب اتلاف وقت و هزینه شده، پس به آنها توصیه می‌کنیم خریداری این محصولات را از سایت اکیاس به صورت آنلاین با راهنمایی و مشورت کارشناسان انجام دهند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا