دوش هوا اتاق تمیز

کاربردهای دوش هوا در اتاق تمیز

یکی از تجهیزات اتاق تمیز دوش هوا (ایرشاور) می باشد که در ورودی اتاق های تمیز نصب می گردد و وظیفه به حداقل رساندن ذرات نشسته بر روی لباس پرسنل را بر عهده دارد. زمانی که پرسنل اتاق تمیز قصد ورود به اتاق تمیز را داشته باشند ابتدا درب دوش هوا (ایرشاور) را باز کرده و وارد کابین دوش هوا (ایرشاور) می گردند و هنگامی که فرد در کابین آن قرار گرفت سنسور دید نفر حضور شخص را تشخیص داده و هر دو درب قفل می گردد و سپس دوش هوا شروع بکار کرده و باد با سرعت بیشتر از 25 متر بر ثانیه از طریق نازل های تعبیه شده در طرفین و بالای کابین بر روی لباس پرسنل دمیده می شود.

زمان کارکرد دوش هوا قابل تنظیم بوده و از 999-1 ثانیه قابل تغییر می باشد. همچنین نازل های تعبیه شده در دوش هوا (ایرشاور) قابلیت تنظیم زاویه پرتاب باد در 360 درجه را دارا می باشد که باعث افزایش کارایی دوش هوا (ایرشاور) می گردد. دوش هوا مجهز به دو بستر فیلتر شامل G4 و H13 /H14 می باشد که می تواند بر اساس نوع سفارش و کاربرد نیز تغییر نماید.

یکی از تجهزات مهم در اتاق تمیز میز و صندلی اتاق تمیز می باشد برای آشنایی و بررسی کلیک کنید

 

اجزا دوش هوا(ایرشاور)

از اجزای اصلی دوش هوا می توان به موارد زیر اشاره نمود:
1- کابین دوش هوا (ایرشاور)
2-درب
3-نازل پرتاب باد
4- سنسور دید نفر
5- سیستم کنترل و مانیتورینگ
6- پیش فیلتر و فیلتر هپا
7- روشنایی
8- سیستم اینترلاک
9- نمایشگر وضعیت دربها
10- کلیدامرجنسی

دوش هوا
مزایای دوش هوا در اتاق تمیز

1- ایجاد فضای ایرلاک بین اتاق تمیز و اتاق مجاور
2- به حداقل رساندن و جلوگیری از انتقال ذرات ورودی به اتاق تمیز توسط پرسنل / اقلام
3- جلوگیری از افت فشار ناگهانی اتاق تمیز

انواع دوش هوا از نظر جنس بدنه

به طور کلی دوش هوا (ایرشاور) از نظر جنس 4 دسته تقسیم بندی می شوند:
1- دوش هوای تمام استیل (داخل و بیرون کابین استیل 304)
2-دوش هوای نیمه استیل (داخل کابین استیل 304 / بیرون کابین گالوانیزه با پوشش رنگ الکترواستاتیک)
3-دوش هوای تمام گالوانیزه با پوشش رنگ الکترواستاتیک
4- دوش هوای پانلی (این نوع دوش هوا با ساندویچ پنل در ضخامت های مختلف ساخته می شود)

کاربرد دوش هوا

  • دوش هوا در صنایع مختلف قابلیت استفاده و کاربرد دارد.
  • اتاق های تمیز صنایع دارویی و وابسته
  • اتاق های تمیز تجهیزات پزشکی
  • اتاق های تمیز صنایع آرایشی و بهداشتی
  • اتاق های تمیز صنایع خودرو سازی
  • اتاق های تمیز الکترونیک و اپتیک
  • اتاق های تمیز صنایع غذایی و بسته بندی

کاربرد دوش هوا

بیشتربخوانید: اتاق توزین چیست؟

عملکرد باور نکردنی دوش های هوا

در حقیقت می توان گفت اتاق کوچک دوش های هوا نقش اتاق استریل را ایفا کرده و تمامی افراد برای ورود و خروج به آن محدوده، باید از این اتاق عبور کنند. چون وجود هر گونه باکتری به اتاق تمیز می‌تواند روند کار و حتی کارایی دستگاه ها را نیز مختل کند. دوش هوا به واسطه حفره هایی که در دیوار و سقف ایجاد شده هوا را با شدت بسیار زیاد خارج می‌کند تا هرگونه آلودگی، سم و حتی مواد شیمیایی که بر روی لباس مخصوص کارکنان وجود دارد، به طور کامل پاکسازی شود.

توجه داشته باشید عبور از این اتاقک فقط به هنگام ورود به اتاق تمیز صورت نمی‌گیرد. بلکه تمامی افراد هنگام خروج نیز باید از این اتاق عبور کنند. چون هنگام کار در اتاق تمیز ممکن است، اشعه و سم های گوناگونی روی لباس آن ها قرار گرفته باشد.

بررسی امکاناتی آن

هر یک از ابزار و تجهیزات کلین روم بر حسب امکاناتی که دارند، خصوصیات و کاربرد آن‌ها بارز می‌شود. برای دوش هوا نیز می‌توان این مسئله را بیان کرد که وجود یک سری تجهیزات و امکانات سبب می‌شود که این سیستم کاربرد فراوانی را در اتاق تمیز داشته باشد که در این قسمت به چند مورد از امکانات این اتاقک هوشمند و ایمن اشاره می‌کنیم.

• کارایی زیاد با سرعت بالا
• ساختاری با دوام و ماندگار
• جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه
• وجود درهای آلومینیومی مقاوم
• بهره گیری از چراغ های LED
• پوشش شیشه ای عالی با وجود پنل های کنترلی
• استفاده از فولاد ضد زنگ
ملاک های انتخاب دوش هوا
1. پوششی که برای دوش هوا گزینش می شود، باید از فولاد رنگی از ضد زنگ باشد.
2. بکارگیری قفل های مغناطیسی برای امنیت بیشتر
3. مجهز شدن به سیستم دمنده قوی و پیشرفته

با لباس اتاق تمیز بیشتر آشنا شوید

دوش هوا

یکی از تجهیزاتی که فارغ از هر مسأله‌ ای یک عضو جدانشدنی از اتاق تمیز بوده، دوش هوا است. قطعاً اولویت و از مهم‌ترین الزامات کار رعایت بهداشت محیط و حفظ آن در اتاق تمیز است که این امکان توسط دوش هوا عملی خواهد شد. طی چند سال اخیر رفته‌ رفته پس‌ از انجام یکسری تحقیقات و کاوش‌ها افراد به این نتیجه رسیدند که دوش هوا مناسب‌ترین، کاربردی‌ترین و به‌صرفه روش برای حفظ پاکیزگی محیط در کلین روم است. به‌ بیان‌ دیگر به محفظه ایجاد فشار هوا که در قسمت ورودی و خروجی اتاق تمیز تعبیه و کنترل می‌شود، دوش هوا گفته می‌شود.

پس باکس اتاق تمیز چیست؟ برای بررسی و آشنایی کلیک کنید

افراد پیش‌ از ورود به اتاق تمیز باید در این اتاقک تحت عنوان دوش هوا (ایرشاور) به‌طور کامل استریل شوند. در غیر این‌ صورت نمی‌توانند اتاق تمیز ورود پیدا کنند. برخی افراد با شنیدن دوش هوا، دوش های حمام را تصور می‌کنند. اما باید بگویم برخلاف آن‌چه که افراد در نظر دارند. دوش هوا اتاق تمیز یک اتاقک بوده که در بخش‌های مختلف آن یک سری محفظه وجود دارد که از درون آن محفظه‌ها مواد ضدعفونی‌کننده و هوای پاک خارج شده و تمام لباس و تجهیزات فرد پاکسازی و‌ استریل می شود.

کلام آخر

همیشه متخصصان برای خریداری تجهیزات مختلف از قبیل دوش هوا (ایرشاور) ترجیح می دهند به مراکز معتبر که کالاهای استاندارد را در اختیار افراد قرار می دهند، مراجعه کنند. اما این نوع خرید سبب اتلاف وقت و هزینه شده، پس به آنها توصیه می‌کنیم خریداری این محصولات را از سایت اکیاس به صورت آنلاین با راهنمایی و مشورت کارشناسان انجام دهند.

سوالات متداول

دوش هوا (ایرشاور) چیست؟

 یکی از تجهیزات اتاق تمیز دوش هوا (ایرشاور) می باشد که در ورودی اتاق های تمیز نصب می گردد و وظیفه به حداقل رساندن ذرات نشسته بر روی لباس پرسنل را بر عهده دارد.

انواع دوش هوا از نظر جنس بدنه کدام است؟

دوش هوای تمام استیل ، دوش هوای نیمه استیل (داخل کابین استیل 304 / بیرون کابین گالوانیزه با پوشش رنگ الکترواستاتیک) 3-دوش هوای تمام گالوانیزه با پوشش رنگ الکترواستاتیک  4- دوش هوای پانلی (

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا