کندانسینگ یونیت

کندانسینگ یونیت

کندانسینگ یونیت یک دستگاه سرمایشی و گرمایشی است. این دستگاه بیشتر به یونیت‌های خارجی در سیستم‌های تهویه مطبوع گفته می‌شود و در واقع یک سیستم خنک‌کننده است.

البته ظاهر این دستگاه به مینی چیلرها یا چیلرهای هوایی شباهت دارد. این یونیت‌ها را می‌توان نوعی سیستم تهویه برای ساختمان‌ها به شمار آورد. به بیان ساده‌تر کندانسینگ یونیت نوعی چیلر تراکمی، بدون شیر انبساط و اواپراتور است.

کندانسینگ یونیت چیست؟

کندانسینگ یونیت، سیستم‌ خنک‌کننده‌ای است که بر اساس سیستم تبریدی، سرمایش مطلوبی برای محیط‌های گوناگون ایجاد می‌‌کند. با اینکه این دستگاه به کمک مبدل‌‌های حرارتی، دمای محیط را بالا می‌برد و در روزهای سرد سال نیز گرمایش مطلوبی ایجاد می‌‌کند، اما به طور کلی کندانسینگ یونیت بیشتر با عملکرد سرمایش شناخته می‌شود.

کندانسینگ یونیت از نظر فنی، نوعی مبدل حرارتی است و اندازه آن از یک دستگاه بسیار کوچک تا واحدهای بزرگ و صنعتی می‌توند متفاوت باشد. 

همچنین کاربردهای متنوعی نیز دارند؛ مانند سرمایش در یخچال، تهویه مطبوع، واکنش‌های شیمیایی و نیروگاه‌های توربین بخار. آب معمولا به عنوان خنک‌کننده در فرآیند تراکم استفاده می‌شود، اما سایر اشکال خنک‌کننده نیز با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

کندانسینگ یونیت چیست؟

مزایای کندانسینگ یونیت

کندانسینگ یونیت‌ ها مزایای زیادی دارند. از نوع هوا خنک آن شروع می‌کنیم. مهم‌ترین مزیت این دستگاه است که برای کار کردن به آب نیاز ندارد. همچنین هیچ رسوب آهکی روی لوله‌های این دستگاه تشکیل نمی‌شود. از سوی دیگر، معمولا نصب و تمیز نگه داشتن آن نیز آسان است و می‌توان آن را در فضای باز نیز نصب کرد.

از سوی دیگر، کندانسورهای آب خنک برای خنک ماندن نیازی به دریافت هوای تازه ندارند و می‌توانند طراحی فشرده‌تری داشته باشند. این دستگاه‌ها هیچ نویزی نیز ندارند. در واقع فن در طول روز وزوز نمی‌کند.

بیشتر بخوانید | بررسی تفاوت کندانسینگ یونیت و چیلر هوا خنک

همچنین می‌توانید از فشارهای متراکم کمتری در دستگاه استفاده کنید و کنترل بهتری بر فشار داشته باشید. چیلرهای آب خنک به خوبی در داخل قرار می‌گیرند و کندانسور می‌تواند در خارج و در یک مدار جداگانه قرار بگیرد. برخی از چیلرها از برج آب برای انتشار گرمای جذب شده توسط آب به بیرون استفاده می‌کنند.

کاربردهای کندانسینگ یونیت

به عنوان یکی از انواع رایج کندانسینگ یونیت، می‌توان به کولر گازی اشاره کرد. البته کندانسینگ یونیت‌ها معمولا در کاربردهای شیمیایی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این حال، یک واحد تغلیظ آزمایشگاهی با آنچه که در یک نیروگاه بخار یا یک تهویه مطبوع مشاهده می‌شود، تفاوت زیادی دارد.

بر خلاف مبدل‌های حرارتی معمول، کندانسورهای آزمایشگاهی و شیمیایی از یک لوله شیشه‌ای بزرگ تشکیل شده‌اند که آب از آن عبور می‌کند. در وسط این لوله بزرگ، یک لوله کوچکتر دیگر وجود دارد که بخار داغ وارد آن می‌شود. پس از ورود، اثر خنک‌کنندگی آب اطراف آن، بخار را به دمایی می‌رساند که می‌تواند حالت متراکم پیدا کند.

کاربردهای کندانسینگ یونیت

یکی از کاربردهای معمول کندانسورهای آزمایشگاهی، تقطیر آب است. آب حاوی ناخالصی‌های زیادی است که در فرآیندهای حرارتی و شیمیایی ناخواسته هستند.

هنگامی که آب تا نقطه تبخیر گرم می‌شود می‌شود، رسوبات کوچک و ناخالصی را می‌تواند پشت سر بگذارد. در نیروگاه‌های بخار، این مساله بسیار نامطلوب است؛ چرا که این رسوبات می‌توانند منجر به خوردگی شوند. در کاربردهای شیمیایی، وجود ناخالصی‌ها نیز می‌تواند منجر به یک واکنش شیمیایی ناخواسته شود.

روش کار کندانسینگ یونیت

فرایندی که در کندانسینگ وجود دارد، سیکل تبرید است و عملکرد این یونیت‌ها به شکل تراکمی بخار می‌باشد. هنگامی که بخار سرد از مبرد خروجی که در داخل اواپراتور هوایی تعبیه شده است به کندانسینگ یونیت وارد می‌شود، به شکل متراکم در می‌آید. سپس بخار سرد به بخار داغ تبدیل می‌شود. بعد از این مرحله کندانسور دمای داخل دستگاه را بالا می‌برد و بخار به شکل مایع بسیار داغ از کندانسینگ یونیت خارج می‌شود.

مایع خروجی از کندانسینگ یونیت، به سمت شیر انبساط که درست قبل از اواپراتور تعبیه می‌شود، جریان پیدا می‌کند. در نهایت مبرد سرد خروجی از شیر انبساط که دارای درصدی بخار نیز می باشد وارد اواپراتور می‌شود.

سپس دمای هوایی که توسط فن دمنده از روی کویل اواپراتور عبور می‌کند کاهش پیدا می‌کند. با وارونه کردن جهت گردش جریان مبرد در سیکل، می‌توان دمای هوای عبوری از روی کویل اواپراتور را برای گرمایش محیط افزایش داد. البته در این حالت، کویل اواپراتور نقش کندانسور را در سیکل بازی خواهد کرد.

اصول مکانیکی حاکم بر کندانسینگ یونیت

کندانسورها از یک سیم‌پیچ لوله پیوسته پره‌دار تشکیل شده‌اند. بخار تخلیه کمپرسور در قسمت بالای سیم‌پیچ وارد می‌شود. سپس این جریان بخار از قسمت پایینی خارج می‌شود که از آنجا به گیرنده‌های واقع در زیر پایه می‌رسد.

یک فن نیز روی قرقره‌های کمپرسور-موتور تعبیه شده است که هوا را در سراسر سیم پیچ کندانسور می‌دمد. نکته مهم این است که این دستگاه باید در مکانی با تهویه مناسب و ترجیحا خنک قرار بگیرد. هرچه دمای هوای محیط کمتر باشد، توان مورد نیاز کمتر خواهد بود.

بیشتر بخوانید | فن فیلتر باکس

برای کندانسورهای آب خنک از کمپرسورهایی با توان یک اسب بخار و بالاتر استفاده می‌شود. در کندانسور آب خنک، هر چه مقدار آب مصرفی کمتر باشد، دمای چگالش بیشتر می‌شود و هزینه برق نیز بالاتر می‌رود.

برعکس، هر چه مقدار آب مصرفی بیشتر باشد، دمای چگالش کمتر می‌شود و هزینه برق پایین می‌آید. به همین خاطر، باید جریان بهینه‌ای از آب وجود داشته باشد که مجموع هزینه‌های آب و برق را به حداقل برساند.

اصول مکانیکی حاکم بر کندانسینگ یونیت

اجزای کندانسینگ یونیت

کندانسینگ یونیت از اجزای زیادی تشکیل شده است؛ اما دو واحد اصلی این دستگاه عبارتند از کمپرسور و کندانسور. کمپرسور به عنوان مکانیزمی برای افزایش فشار مبرد به کار می‌رود تا انرژی لازم برای جریان یافتن مبرد در مسیر سیکل تبرید ایجاد شود.

کندانسور نیز برای دفع حرارت بخار داغ مبرد خروجی از کمپرسور به منظور کاهش دما و سپس چگالش آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بسیار مهم است که مطمئن شوید کندانسینگ یونیت همیشه تمیز و عاری از هرگونه زباله است. همچنین توصیه می‌شود که این دستگاه خود را در یک منطقه سایه‌دار قرار بدهید تا با دمای گرم تابستان به راحتی گرم نشود. سایر اجزای کندانسینگ یونیت عبارتند از:

  • یک سیم پیچ متراکم برای کمک به ارسال گرمای حمل شده توسط مبرد به خارج
  • فن
  • رسیور و قطعات خط مایع
  • تابلو برق

لازم به ذکر است که به همراه کندانسینگ یونیت، مجموعه جداگانه‌ای نیز وجود دارد که نقش تغییر دمای هوا (سرمایش یا گرمایش) در تهویه مطبوع و یا سرد کردن هوا در یخچال‌ها و سردخانه‌ها را ب عهده دارند. این مجموعه شامل شیر انبساط و اواپراتور هوایی است که در سیستم‌های تهویه مطبوع با نام یونیت داخلی نیز شناخته می‌شود.

انواع کندانسینگ یونیت

انواعی از کندانسور وجود دارند که بر اساس نوع محیط مورد استفاده برای خنک کردن بخار طبقه‌بندی می‌شوند. سیستم کندانسینگ یونیت در بیشتر موارد از نوع تراکمی است که با توجه به نوع مبرد و کندانسور به دو نوع کندانسینگ یونیت هوا خنک و کندانسینگ یونیت آب خنک تقسیم‌بندی می‌شود. در ادامه به توضیح هر یک از این دو نوع کندانسینگ یونیت می‌پردازیم.

انواع کندانسینگ یونیت

کندانسینگ هوا خنک

کندانسینگ هوا خنک، از طریق تبادل انرژی با هوا خنک می‌شود. بیشترین کاربرد این کندانسینگ یونیت در واحدهای تهویه مطبوع پکیج یونیت‌های مسکونی است. از این دستگاه می‌توان در تمامی شرایط آب و هوایی استفاده کرد. این نوع کندانسینگ یونیت کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و با نام اختصاری ACCU نیز شناخته می‌شود.

کندانسورهای هوا خنک هوا را به اطراف یک سری لوله‌های فلزی پره دار فشار می‌دهند یا می‌کشند. این لوله‌ها با گاز داغ پر می‌شوند و با سرد شدن هوا، بخارات حاصل از میعانات روی لوله‌ها به مخزن یا زهکشی می‌ریزد. هوای بسیار گرم از کولر خارج می‌شود.

این نوع کندانسینگ یونیت، بیشتر در یخچال‌های خانگی، ویترین‌ها، کولرها و سیستم تهویه مطبوع اتاق استفاده می‌شوند. کندانسورهای هوا خنک معمولا سیم‌پیچ‌های مسی دارد که مبرد در آن جریان پیدا می‌کند. این نوع کندانسینگ یونیت خود به دو زیرمجموعه تقسیم می‌شود که در ادامه به توضیح آنها می‌پردازیم.

کندانسینگ هوا خنک با همرفت طبیعی

کندانسینگ هوا خنک با همرفت طبیعی، هوا با کویل داغ تماس پیدا می‌کند و گرمای مبرد داخل کویل را جذب می‌کند. در نتیجه دمای هوا افزایش می‌یابد. با توجه به اینکه هوای گرم سبک‌تر است، به سمت بالا جریان پیدا می‌کند و هوای سرد جایگزین آن می‌شود.

دوباره هوای سرد به کویل‌های گرم برخورد می‌کند و دوباره هوای گرم به سمت بالا می‌رود. این چرخه طبیعی تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که مبردها گرمای خود را از دست بدهند.

با توجه به اینکه سرعت جریان هوا پایین است و انتقال حرارت تشعشعی نیز بالا نیست، ضرایب انتقال حرارت ترکیبی در این کندانسورها کوچک است. به همین خاطر، برای دفع مقدار معینی از گرما، به سطوح متراکم نسبتا بزرگ نیاز است. در نتیجه، این نوع کندانسور برای سیستم‌های تبرید با ظرفیت کم مانند یخچال و فریزر خانگی استفاده می‌شود.

کندانسینگ هوا خنک با همرفت اجباری

یکی دیگر از انواع کندانسور، کندانسینگ یونیت هوا خنک با همرفت اجباری است. فن یا دمنده مهمترین نقش را در از بین بردن گرمای مبرد داخل سیم‌پیچ بر عهده دارد؛ چرا که فن هوا را به سیم‌پیچ می‌دمد. پره‌های کندانسور در نوع همرفت اجباری، بسیار محکم در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند.

بنابراین، اگر گرد و غبار و آلودگی فضای بین پره‌ها را پر کند، دمش باد و دفع گرما، دردسر بزرگی ایجاد می‌کند.

در کل، می‌توان گفت که ماشین‌های صنعتی از فن‌ها برای کشیدن هوای خنک از بیرون و خروج هوای گرم از چیلر استفاده می‌کنند. ممکن است چند کندانسور کوچک را ببینید که برای جریان دادن هوا از جاذبه استفاده می‌کنند. گفتنی است دریچه‌های معمول، به شکل افقی یا عمودی هستند که به شکل چیلرها و محل قرار دادن آنها کمک می‌کند. از میان مزایای کندانسور هوا خنک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کارکرد ساده
  • اندازه کوچکتر
  • نیاز کم به تعمیر و نگهداری
  • ساده بودن فرآیند تمیز کردن
  • هزینه نصب نسبتا پایین
  • انعطاف‌پذیری بالا

کندانسینگ یونیت آب خنک

کندانسینگ یونیت آب خنک برای انجام همان کاری که در کندانسور هوا خنک گفته شد، از لوله‌های آب استفاده می‌کند. بخار داغ مبرد وارد محفظه آب‌بند شده‌ای می‌شود که در آن لوله یا سیم‌پیچ آب سرد قرار دارد. سپس آب سرد، گرما را جذب می‌کند.

بدین ترتیب، کندانسور با کمک لوله و پوسته یا صفحات حرارتی، با آب تبادل انرژی انجام می‌دهد و سپس خنک می‌شود. این نوع کندانسینگ یونیت بیشتر در مناطق خشک و معتدل مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته کندانسینگ یونیت‌های آب خنک به سه نوع تقسیم می‌شوند که در ادامه به شرح آنها می‌پردازیم.

کندانسینگ یونیت آب خنک

کندانسینگ آب خنک از نوع دولوله‌ای

در کندانسورهای دولوله‌ای، یک لوله آب در داخل یک لوله مبرد بزرگتر قرار می‌گیرد. آب بیشتر گرمای مبرد را جذب می‌کند. اما با توجه به اینکه لوله مبرد در معرض جریان طبیعی هوا قرار دارد، بخشی از فرآیند خنک‌سازی بیش از جابجایی طبیعی است.

گفتنی است که در گذشته از کندانسورهای دولوله‌ای استفاده می‌شد، اما وجود تعداد زیاد واشر و فلنج، باعث مشکلات در نگهداری این نوع کندانسور می‌شد.

کندانسینگ آب خنک از نوع پوسته و سیم‌پیچ

در کندانسور آب خنک از نوع پوسته و سیم پیچ، یک پوسته جوش داده‌شده وجود دارد که از یک سیم‌پیچ به شکل لوله آب پره‌دار تشکیل شده است. در این نوع کندانسورهای آب خنک، مبردهای داغ به داخل پوسته جریان می‌یابند. در عین حال، آب سرد در داخل کویل‌ها به گردش در می‌آید و مبردها را متراکم می‌کند. به طور کلی می‌توان گفت کندانسور آب خنک از نوع پوسته و سیم‌پیچ، فشرده‌ترین و کم هزینه‌ترین انواع کندانسینگ یونیت است.

کندانسور آب خنک از نوع پوسته و لوله

کندانسور آب خنک از نوع پوسته و لوله، یکی از انواع کندانسور است که حرارت را با داشتن پوسته استوانه‌ای متشکل از لوله‌های آب پردازش می‌کند. در این نوع کندانسینگ یونیت‌ ها، آب از طریق لوله‌ها پمپ می‌شود و در عین حال، مبرد به داخل پوسته جریان می‌یابد. نصب پره‌ها در لوله‌ها باعث انتقال حرارت بهتر می‌شود.

کندانسورهای پوسته و لوله معمولا کم‌هزینه هستند و تعمیر و نگهداری آنها نیز آسان است. متداول‌ترین نوع کندانسور پوسته و لوله، کندانسور پوسته افقی است. اما کندانسورهای پوسته و لوله عمودی معمولا همراه با آمونیاک در سیستم‌های با ظرفیت بالا استفاده می‌شوند. این کار تمیز کردن لوله‌ها از قسمت بالا در حین کار کارخانه را امکان‌پذیر می‌کند.

کندانسینگ یونیت، بخش مهمی از محیط‌های کاری است

کندانسینگ یونیت‌ ها سیستم‌‌های خنک‌کننده‌ای هستند با داشتن یک سامانه سیستم تبریدی، سرمایش مطلوبی برای محیط های گوناگونی ایجاد می‌‌کند. معمولا از این دستگاه به همراه هواساز برای تهویه هوا استفاده می‌شود.

گروه اکیاس گروپ تولیدکننده اتاق تمیز و تجهیزات مربوط به آن است. ما در اکیاس بسته به نیاز و استانداردهای مد نظرتان، بهترین و به‌صرفه‌ترین راهکار اتاق تمیز را به شما ارائه می‌دهیم. برای اطلاعات بیشتر درباره اتاق تمیز و تجهیزات مربوطه از جمله کندانسینگ یونیت، لطفا با کارشناسان ما در اکیاس تماس بگیرید.

تجهیزات اکیاس گروپ

اتاق تمیز شامل تجهیزات مختلفی است و برای اینکه یک کلین روم مطابق با استانداردها باشد باید از تجهیزاتی که مناسب استفاده کند. در ادامه به چند مورد از تجهیزات اتاق تمیز اشاره می کنیم: 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا