اتاق توزین یا نمونه برداری

اتاقک توزین

یکی از مهم‌ترین بخش‌های اتاق تمیز، اتاق توزین یا نمونه‌برداری است که در آن توزین و توزیع مواد و نمونه‌ها انجام می‌شود و می‌تواند به طور قابل توجهی بر کارایی کلین روم و کیفیت محصولات خروجی تاثیر بگذارد. از این رو در این مطلب با اهمیت اتاقک توزین یا نمونه‌برداری در این اتاق و به طور کلی با ویژگی‌های این اتاقک آشنا می‌شویم.

اتاق توزین و اهمیت استفاده از آن در اتاق تمیز چیست؟

اتاق توزین با طراحی اصولی و استاندارد، یکی از اجزای حیاتی تمامی تاسیسات اتاق تمیز است. در محیط‌های استریل کلین روم که دقت در تمامی جزئیات یک اولویت به شمار می‌رود، اتاق های توزین نقش حیاتی در تضمین کارایی بهینه و حفظ یکپارچگی کلین روم دارند.

یکی از دلایل اصلی ضروری بودن اتاق های توزین، نقش آن‌ها در جلوگیری از هرگونه آلودگی است. اتاق‌های تمیز محیط‌های بسیار کنترل شده‌ای هستند که نیاز به رعایت دقیق استانداردهای پاکیزگی دارند.

از این رو عملکرد اصلی اتاقک‌ های توزین فراهم کردن محیطی تمیز است که از کاربر و کالای تحت اندازه‌گیری یا نمونه‌برداری در برابر آلودگی و گرد و غبار محافظت می‌کند و همچنین موارد معلق حاصل از توزین را از محیط کلین روم دور نگه می‌دارد.

طراحی موثر اتاق های توزین دارای ویژگی‌هایی مانند سیستم‌های فیلتر هوا، مکش هوا و قسمت‌های برای حفظ پاکیزگی فضا هستند. این اقدامات به جلوگیری از ورود آلاینده‌هایی کمک می‌کند که می‌توانند دقت اندازه‌گیری وزن یا تمیزی کلی کلین روم را به خطر بیندازند.

اتاق توزین و اهمیت استفاده از آن در اتاق تمیز چیست؟

از جمله موارد استفاده از اتاق های نمونه‌ برداری یا توزین عبارت‌اند از:

 • عملیات توزین در شرکت‌های داروسازی و آزمایشگاه‌ها
 • عملیات غربال والک کردن
 • عملیات جداسازی پودرها و مایعات
 • عملیات پر نمودن مخازن از مواد اولی
 • عملیات پر نمودن و تخلیه رآکتورها، خشک کننده‌ها و گرانول سازی
 • عملیات آسیاب کردن و توزیع مواد

چه ویژگی‌هایی را در طراحی و تولید اتاق های توزین باید در نظر بگیرید؟

طراحی اتاق توزین در کلین روم نیازمند بررسی دقیق عوامل مختلف و ویژگی‌هایی مانند ایجاد فشار منفی درون اتاقک برای جلوگیری از انتشار ذرات در محیط مجاور، ایجاد سرعت خروجی پیوسته مشخص از فیلتر هپا، ایجاد کلاس A-GMP، ایجاد روشنایی بالای ۵۰۰ لوکس و داشتن سیستم اعلام پرشدگی هر یک از فیلترها شامل پیش فیلتر، فیلتر کیسه‌ ای و فیلتر هپا برای اطمینان از حداکثر کارایی و دقت در فرآیند توزین است.

به این ترتیب در ادامه با برخی از عوامل کلیدی که در مرحله طراحی اتاق های توزین باید در نظر گرفته شوند آشنا می‌شویم.

چه ویژگی‌هایی را در طراحی و تولید اتاقک‌های توزین باید در نظر بگیرید؟

فضا و چیدمان استاندارد

چیدمان اتاق توزین باید برای سهولت حرکت و گردش کار بهینه شود. همچنین باید فضای کافی برای وسایل توزین مانند ترازو دقیق و همچنین برای اپراتورها اختصاص داده شود تا وظایف خود را به راحتی انجام دهند. از طرفی باید به قرار دادن کابینت‌های نگهداری مواد و لوازم مربوط به فرآیند توزین توجه شود.

برای مطالعه محتوا دوش هوا اتاق تمیز کلیک کنید.

کنترل آلودگی

کلین روم ها برای حفظ یک محیط کنترل شده با حداقل آلودگی ذرات طراحی شده‌اند. به این ترتیب اتاق های توزین باید از همان اصول پیروی کنند. سیستم‌های تهویه مناسب، فیلتر هوا و کنترل فشار مثبت باید برای اطمینان از تمیزی و جلوگیری از آلودگی متقابل گنجانده شوند.

ارگونومی مطابق با استاندارد اتاق تمیز

راحتی و ایمنی اپراتور در اتاق توزین بسیار مهم است. ملاحظات ارگونومیکی، مانند ایستگاه‌های کاری و صندلی‌های قابل تنظیم، باید برای به حداقل رساندن فشار فیزیکی و خستگی در طول کارهای توزین و نمونه‌برداری گنجانده شوند. این کار می‌تواند به بهبود دقت و بهره‌وری کمک کند و در عین حال خطر آسیب‌های ناشی از فشار مکرر را کاهش دهد.

نورپردازی اصولی

نور کافی برای توزین دقیق و بازرسی بصری مواد ضروری است. برای به حداقل رساندن سایه‌ها و تابش خیره کننده‌ای که ممکن است میزان دید را تحت تاثیر قرار دهد، باید روشنایی مناسب ارائه شود. همچنین باید به استفاده از نورهای تخصصی، مانند نور ضد الکتریسیته ساکن یا نور UV کم، بسته به نیازهای خاص فرآیند توزین توجه شود.

رعایت اصول و مقررات تعیین شده

اتاق‌های تمیز اغلب دارای مقررات و استانداردهای خاصی هستند که باید رعایت شوند. هنگام طراحی اتاق توزین، در نظر گرفتن این الزامات و اطمینان از انطباق با دستورالعمل‌های مربوطه، مانند شیوه‌های تولید مناسب (GMP) یا استانداردهای ISO بسیار مهم است.

مزایای بلند‌مدت سرمایه‌ گذاری در اتاق های توزین اتاق تمیز

سرمایه‌ گذاری در اتاق های توزین در محیط‌های کلین روم می‌تواند مزایای طولانی‌مدت بی‌شماری را به همراه داشته باشد. اهمیت یک اتاق توزین کارآمد را نمی‌توان در حفظ یکپارچگی و کیفیت نمونه‌برداری و توزین محصولات در محیط‌های تمیز نادیده گرفت.

مزایای بلند‌مدت سرمایه‌گذاری در اتاق های توزین اتاق تمیز

اول از همه، اتاق های توزین استاندارد، تمیزی و بهداشت مطلوب را تضمین می‌کنند. با استفاده از سیستم‌های مناسب فیلتر هوا، سطوح صاف با قابلیت تمیز کردن آسان و روش‌های مناسب توزین، می‌تواند خطر آلودگی را به حداقل رساند و استانداردهای دقیق تمیزی مورد نیاز در عملیات کلین روم را رعایت کرد. علاوه بر این اتاق های توزین کارایی گردش کار را افزایش می‌دهد. با توجه دقیق به چیدمان و سازمان‌دهی تجهیزات، لوازم و ایستگاه‌های کاری، کارکنان می‌توانند به طور یکپارچه در فضا حرکت کنند و احتمال خطا و تاخیر را کاهش دهند.

برای مشاهده پس باکس اتاق تمیز کلیک کنید.

بررسی کاربرد های اتاق توزین

اتاقک توزین از سیستم های حائز اهمیت در کلین روم بوده که نبود آن می‌تواند مشکلات متعددی را برای کارکنان و روند کار ایجاد کند. برای همین افراد باید به طور کاملا تخصصی به راه‌اندازی این سیستم کارآمد بپردازند.

کاربردهای فراوان این اتاق باعث شده در بخش های مختلف کلین روم به کار گرفته شود که در این قسمت به چند مورد از آن کاربردها اشاره می کنیم.

 • آسیاب کردن و توزیع مواد کارآمد در کلین روم
 • بسیار کاربردی در آزمایشگاه و داروسازی
 • انجام غربالگری و الک کردن
 • تخلیه و پر کردن راکتور، خشک کننده و گرانول ها

اجزا و عناصر اتاق توزین

 • پریز پلسکو
 • موتور های دمنده و مکنده
 • بدنه از جنس استیل
 • تجهیزات و سانسور های تشخیص گرفتگی فیلتر ها
 • وجود عملیات های فیلتراسیون

اجزا و عناصر اتاق توزین

اتاق نمونه برداری چه مزیت هایی دارد؟

 • تسریع روند کار با حفظ ایمنی بالا
 • مجهز به سیستم های هشدار و اعلام پر شدگی
 • اعمال فشار منفی برای نابودی ذرات معلق
 • به وجود آوردن A-GMP
 • ایجاد روشنایی با قدرت ۵۰۰ لوکس

فیلتر ها جزو اصلی از تجهیزات اتاق تمیز می باشد یکی از این فیلتر ها فیلتر هپا می باشد برای آَشنایی و بررسی کلیک کنید.

نحوه کار اتاق توزین

برای ورود به اتاق توزین، کارکنان باید از لباس های مخصوص استفاده کنند که از ورود ذرات معلق از لباس کارکنان به اتاق جلوگیری می کند.

نحوه کار اتاق توزین به شرح زیر است:

 1. مواد اولیه یا محصولات نیمه تمام از اتاق فرعی به اتاق اصلی منتقل می شوند.
 2. مواد در ترازو قرار می گیرند و وزن می شوند.
 3. نتایج وزن گیری ثبت می شوند.
 4. مواد وزن شده به اتاق فرعی منتقل می شوند تا برای فرآیند بعدی آماده شوند.

اتاق توزین یک بخش مهم از فرآیند تولید در صنایع مختلف است. این اتاق ها به اطمینان از کیفیت و ایمنی محصولات کمک می کنند.

شرکت اکیاس؛ مرجع رسمی طراحی و تولید باکیفیت‌ترین اتاق توزین

طراحی اتاق‌ های توزین در اتاق‌های تمیز نقش مهمی در به حداکثر رساندن کارایی و حفظ یکپارچگی این محیط استریل دارد. برای سازمان‌ها در صنایع مختلف ضروری است که طراحی اتاق‌های توزین را برای اطمینان از بالاترین استانداردهای تمیزی، دقت و ایمنی در اولویت قرار دهند. از این رو گروه مهندسی اکیاس گروپ به کمک متخصصان باتجربه و ماهر در تمامی مراحل طراحی و تولید اتاق توزین و دیگر تجهیزات مورد نیاز این محیط استریل، آماده ارائه خدمات مهندسی باکیفیت و مقرون‌به‌صرفه به شما است. همین حالا با ما تماس بگیرید تا از خدماتمان بهره‌مند شوید.

یکی از مهم‌ترین بخش‌های اتاق تمیز، اتاق توزین یا نمونه‌برداری است که در آن توزین و توزیع مواد و نمونه‌ها انجام می‌شود و می‌تواند به طور قابل توجهی بر کارایی کلین روم و کیفیت محصولات خروجی تاثیر بگذارد

یکی از دلایل اصلی ضروری بودن اتاق های توزین، نقش آن‌ها در جلوگیری از هرگونه آلودگی است، از این رو عملکرد اصلی اتاق های توزین فراهم کردن محیطی تمیز است که از کاربر و کالای تحت اندازه‌گیری یا نمونه‌برداری در برابر آلودگی و گرد و غبار محافظت می‌کند و همچنین موارد معلق حاصل از توزین را از محیط اتاق تمیز دور نگه می‌دارد

آسیاب کردن و توزیع مواد کارآمد در اتاق تمیز، بسیار کاربردی در آزمایشگاه و داروسازی، انجام غربالگری و الک کردن، تخلیه و پر کردن راکتور، خشک کننده و گرانول ها

تجهیزات اکیاس گروپ

اتاق تمیز شامل تجهیزات مختلفی است و برای اینکه یک کلی روم مطابق با استانداردها باشد باید از تجهیزاتی که مناسب استفاده کند. در ادامه به چند مورد از تجهیزات اتاق تمیز اشاره می کنیم: 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا