تجهیزات تمیز سازی اتاق تمیز چگونه باید باشد؟

تجهیزات تمیز سازی اتاق تمیز

اتاق تمیز یا کلین روم در گذشته بیشتر در بیمارستان ها مورد استفاده قرار می گرفت اما ساخت آن امروزه در صنایع مختلفی ضروری است. کلین روم ها استانداردها و کلاس بندی های متفاوتی دارند و تجهیزات تمیز سازی اتاق تمیز هم بر اساس فاکتور های خاصی انتخاب می شوند که در این مقاله به بررسی بیشتر آن ها می پردازیم.

منظور از اتاق تمیز چیست؟

اتاق تمیز که معادل واژه لاتین clean room می‌ باشد، یک مکان فوق العاده تمیز است که از نظر فاکتور هایی مانند گرد و غبار فضا، گرما، میزان رطوبت و فشار تحت کنترل است. این کنترل شرایط به کمک انواع تجهیزات و دستگاه های پیشرفته انجام می شود. از اتاق تمیز برای انجام انواع تحقیقات در حوزه های علمی و صنعتی استفاده می شود. افراد حتی در یک بازدم عادی هم تعداد زیادی ذره به بیرون می رانند و به همین دلیل یک اتاق تمیز پس از این که ساخته شد در فواصل زمانی خاصی به کمک تجهیزات تمیز سازی اتاق تمیز باید تمیز شود.

بیشتربخوانید: فن فیلتر یونیت و مزایای آن در اتاق تمیز

تجهیزات تمیز سازی اتاق تمیز

اتاق تمیز در چه صنایعی کاربرد دارد؟

کاربرد های اتاق در صنایع مختلف بسیار گسترده است. اولین استفاده از اتاق تمیز مربوط به بیمارستان ها است و هدف استفاده از اتاق تمیز پیشگیری از بروز عفونت بود. امروزه گستره کاربرد های اتاق تمیز افزایش پیدا کرده است و در صنایع دیگری مانند

– هسته ای

– صنایع غذایی

– کشاورزی

– محیط زیست

– میکروالکترونیک

– خدمات پزشکی

-داروسازی

کاربرد دارد. به طور کلی در هر حوزه ای که نیازمند انجام پژوهش های علمی و کار های آزمایشگاهی به شکل حساس و کنترل شده باشد، از اتاق تمیز استفاده می شود و با توجه به استاندارد های اتاق تمیز پس از اتمام کار هم به کمک تجهیزات و لوازم تمیز سازی اتاق تمیز، فرایند پاکسازی انجام می شود.

استفاده از تجهیزات تمیز سازی اتاق تمیز هرچند وقت یکبار لازم است؟

تمیز کردن اتاق تمیز در فواصل زمانی لازم به اندازه استفاده از بهترین تجهیزات و مواد برای ساخت و مجهز نمودن آن ضروری است. برای انجام کلیه کارهای تحقیقاتی و آزمایشگاهی ضروری است که افراد از تمیز بودن کلین روم اطمینان حاصل نمایند، به این ترتیب کارایی اتاق تمیز به حداکثر میزان خود می رسد. وقتی استانداردهای لازم برای تمیز بودن اتاق تمیز رعایت شوند، ضمن افزایش طول عمر کلین روم، شاهد بهبود و ارتقاء کارایی آن خواهیم بود و به همین دلیل نگهداری، تعمیر و تمیز کردن کلین روم به کمک تجهیزات تمیز سازی اتاق تمیز امری ضروری است. برنامه تمیزسازی معمولا به صورت موردی، روزانه و هفتگی خواهد بود.

انواع تجهیزات لازم برای تمیز سازی اتاق تمیز کدام اند؟

در کلین روم ها از انواع تجهیزات تمیز سازی اتاق تمیز استفاده می شود. ساختار کلین روم ها به گونه ای است که حتی هوای موجود درون اتاق هم به کمک تجهیزات ویژه ای اعم از دستگاه های فیلتر و تصفیه هوا تمیز می شوند. کلین روم ها همچنین مجهز به انواع دستگاه های تست دما، اختلاف فشار محیط و شمارش ذرات محیط هستند و به همین دلیل امکان کنترل حجم آلاینده های فضا و از بین بردن آن ها وجود دارد. علاوه بر آن برای پاکسازی و نگهداری از کلین روم ها از لوازم و تجهیزات دیگری هم استفاده می شود که در ادامه به آن اشاره می کنیم.

تجهیزات تمیز سازی اتاق تمیز

  • انواع تنظیف های مخصوص اتاق تمیز:

یکی دیگر از لوازم و تجهیزات تمیز سازی اتاق تمیز، تنظیف ها هستند. به کار گیری تنظیف های مخصوص برای تمیز کردن انواع سطوح کلین روم مانند میز کار، تجهیزات موجود در اتاق و… ضروری است. چنین تنظیف هایی از جنس خاصی تولید می شوند که ضمن مقاومت بالا در برابر ضدعفونی کننده ها، پس از اتمام فرایند پاکسازی، ذره ای روی محیط باقی نخواهد ماند.

  • سطل های شستشوی اتاق تمیز:

برای تمیز کردن کلن روم می‌ توان از یک سطل که حاوی انواع مواد ضدعفونی کننده و آب است استفاده کرد. وقتی از تی برای تمیز کردن کف استفاده می شود، کثیفی ها و آلودگی های موجود در محیط به سطل بر می گردد. بنابراین بهترین راه کار برای پیشگیری از از انتقال آلودگی به سطوح دیگر استفاده از ۲ الی ۳ سطل می باشد.

تجهیزات تمیز سازی اتاق تمیز

برای مشاهده و بررسی تجهیزات استیل اتاق تمیز کلیک کنید

  • انواع مواد شوینده مخصوص اتاق تمیز:

انتخاب مواد شوینده و ضد عفونی کننده کلین روم ها بر اساس کلاس اتاق تمیز می باشد چرا که هر کدام از این شوینده ها و ضدعفونی کننده ها دارای اثربخشی متفاوتی می باشند.

سخن پایانی

ساخت و مجهز کردن اتاق تمیز  در بسیاری از صنایع دارای تحقیقات علمی و آزمایشگاهی پیشرفته ضروری است و پس از ساخت کلین روم تمیز و پاکسازی آن هم حائز اهمیت می باشد. تجهیزات تمیز سازی اتاق تمیز بر اساس استاندارد های اتاق تمیز و کلاس آن انتخاب می شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا