کنترل و مانیتورینگ در اتاق تمیز باید چگونه باشد؟

کنترل و مانیتورینگ در اتاق تمیز باید چگونه باشد؟

کنترل و مانیتورینگ در اتاق تمیز :در حال حاضر اتاق تمیز یکی از اتاق هایی است که باید آلودگی های موجود در محیط را در خود داشته باشد، به طور کلی کنترل و مانیتورینگ در اتاق تمیز  باید با دقت هر چه بیشتر انجام شود. اتاق تمیز به استانداردهای شما نیز بستگی دارد، بنابراین گاهی اوقات اتاق تمیز از پایین ترین استاندارد یعنی شرایط محیطی و آلاینده های استفاده شده در اتاق تمیز می آید و وضعیت محیط در آن زیاد مهم نیست.

اما مواقعی نیز وجود دارد که وضعیت اتاق تمیز در بالاترین حد خود قرار دارد که باید بهترین نوع کنترل و مانیتورینگ اتاق تمیز نیز انجام شود، درواقع اتاق تمیز برای واحدهای بزرگتر از 0.5 غربالگری می شود، میکرون فراهم می کند، به گونه ای که ذرات بیش از 0.5 میکرون از ورود به اتاق تمیز مطابق با نوع معمول اتاق تمیز جلوگیری می کنند. اما در روش کنترل این اتفاق نمی افتد، بلکه ذرات کمتر از 0.5 است و از ورود میکرون به صورت کامل جلوگیری می کند. در این مقاله به بررسی کنترل در اتاق تمیز می پردازیم. با ما تا پایان همراه باشید.

کنترل و مانیتورینگ در اتاق تمیز

کاربرد کنترل و مانیتورینگ در اتاق تمیز

همانطور که گفته شد امروزه در اتاق های تمیز صنعتی و دیگر مراکز از مانیتورینگ استفاده زیادی می شود اما در ادامه مقاله می خواهیم مهم ترین کاربردهای مانیتورینگ را بررسی نمائیم.

  • صنعت داروسازی

بزرگترین و مهمترین مانیتورینگی که در این صنعت رخ می دهد، صنعت داروسازی است، همانطور که می دانید مانیتورینگ برای کنترل آلودگی های زیست محیطی عمل می کند، اما از طرف دیگر صنعت داروسازی یکی از حساس ترین و مهم ترین آنهاست. درواقع داروسازی صنعتی است که باید کمترین آلودگی را داشته باشد.

  • صنعت مواد خانگی

همانطور که می دانید بعد از صنعت داروسازی، صنایع مواد خانگی و مواد غذایی و سایر موارد مرتبط، شرایط محیطی باید بسیار مهم باشد، بنابراین کنترل و مانیتورینگ در اتاق تمیز بعد از صنعت داروسازی بیشترین کاربرد را در صنایع غذایی و مواد خانگی دارد.

  • بیمارستان

از طرفی شرایط محیطی داخل بیمارستان همیشه حائز اهمیت است، بنابراین تمام اتاق های مورد استفاده در بیمارستان باید کاملاً بهداشتی و عاری از آلودگی باشد، زیرا با ورود به بیمارستان اولین بویی که احساس می کنید بوی الکل و مواد شوینده است. اما سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که چرا از کنترل و مانیتورینگ در اتاق تمیز بیمارستان استفاده می شود؟

برای پاسخ به این سوال باید بگویم مانیتورینگ مورد استفاده در بیمارستان شرایط محیطی را در طول روز بررسی می کند. عموماً تمام آلودگی های داخل اتاق تمیز را بررسی کرده و پس از انجام بررسی باید مشکلاتی که باعث فروریختن شرایط محیطی و به هم خوردن آن می شود، برطرف شود. به طور کلی تمام موارد ذکر شده در بالا بیشترین صنایعی هستند که دارای کنترل و مانیتورینگ اتاق های تمیز هستند اما اتاق های تمیز دیگری نیز وجود دارند که به دلیل اینکه شرایط محیطی تا حدودی ناچیز است نظارتی بر آن ها انجام نمی شود.

انواع کنترل و مانیتورینگ در اتاق تمیز

کنترل و مانیتورینگ اتاق تمیز در حال حاضر به دو صورت انجام می شود. در زیر به بررسی انواع مانیتورینگ اتاق تمیز می پردازیم.

  1. کنترل و مانیتورینگ آنلاین
  2. مانیتورینگ دوره ای

مانیتورینگ آنلاین

در حال حاضر مانیتورینگ آنلاین با استفاده از یک سری تجهیزات و کامپیوترهای مخصوص برای بررسی شرایط محیطی انجام می شود و بهترین مانیتورینگ موجود در اتاق های تمیز همین مانیتورینگ آنلاین در نظر گرفته می شود و روزانه شرایط محیطی اتاق تمیز را بررسی می کنند و در صورت نیاز، از یک سری تغییرات برای کنترل و مانیتورینگ در اتاق تمیز استفاده خواهند کرد.

مانیتورینگ دوره ای

این نوع مانیتورینگ شما را قادر می سازد که به صورت دوره ای آن را انجام دهید و سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که کنترل و مانیتورینگ دوره ای به چه معناست؟ این نوع کنترل بدان معنی است که بستگی به قرارداد شما دارد که چگونه اتاق تمیز شما کنترل می شود، گاهی هفتگی و گاهی ماهانه، در این نوع مانیتورینگ به صورت هفتگی یا ماهانه انجام می شود. همچنین از یک سری برس در اتاق تمیز برای بررسی شرایط محیطی استفاده می کند.

بیشتربخوانید: فن فیلتر یونیت اتاق تمیز چیست و چه کاربردی دارد؟

کنترل و مانیتورینگ در اتاق تمیز

سخن پایانی

در پایان به این نتیجه رسیدیم که کنترل و مانیتورینگ در اتاق تمیز یا کلین روم  یکی از مهمترین ارکان کنترل شرایط محیطی است، در نظر داشته باشید که کنترل و مانیتورینگ بسته به اتاق تمیز و سطح اتاق تمیز شما انجام می شود، یعنی اگر شرایط محیطی صنعت داروسازی است، بهتر است مانیتورینگ دوره ای انجام شود، اما اگر شرایط محیطی اتاق تمیز شما بسیار مهم است، باید روزانه و آنلاین انجام شود. اگر به دنبال مشاوره هستید، توصیه می کنیم کنترل و مانیتورینگ آنلاین را انجام دهید زیرا دقیق تر است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا