هواساز هایژنیک

کاربرد های هواساز هایژنیک در اتاق تمیز

هواساز هایژنیک یکی از مهم‌ترین و پراستفاده‌ترین تکنولوژی‌های امروزی است که تهویه هوا را در مراکز مختلف به بهترین شکل ممکن انجام می‌دهد. تکنولوژی بسیار عالی این نوع از هواسازها باعث ایجاد مزیت‌های زیاد و کاربرد اساسی  در مکان‌های مختلف شده است. برای اینکه بتوانید بهترین هواساز هایژنیک را برای مکان موردنظر خود خریداری کنید، ابتدا باید اطلاعات جامع و کاملی درباره آن به دست بیاورید.

 

 

در این مطلب به طور کامل هواساز هایژنیک را به طور کامل از زوایای مختلف مورد بررسی قرار خواهیم داد تا اطلاعات کامل و جامعی درباره کاربردها، مشخصات فنی، استانداردهای لازم، نحوه عملکرد، مزایا، معایب، قیمت و نحوه خرید آن کسب کنید.

هواساز هایژنیک چیست؟

دستگاه هواساز هایژنیک (Hygienic Air Handling Unit) که با نام‌های هواساز بهداشتی و هواساز بیمارستانی هم شناخته می‌شود، یک تکنولوژی پیشرفته به شمار می‌آید که به بهترین شکل ممکن هوای تمیز و بدون آلاینده را برای مراکز بهداشتی و سایر مکان‌های دیگر فراهم کند.

بسیاری از مراکز بهداشتی از جمله بیمارستان‌ها برای ادامه فعالیت در شرایط نرمال و جلوگیری از مشکلات و چالش‌های مختلف، به هوای تمیز و عاری از هرگونه آلودگی نیاز دارند. هواساز هایژنیک به دلیل برخورداری از قابلیت‌های خاص، می‌تواند هوای مراکز بهداشتی را تا ۹۹ درصد از آلاینده‌ها و گردوغبار پاک کند.

کاربرد هواساز هایژنیک

کاربرد هواساز بهداشتی یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین موضوعاتی است که افراد را برای خرید این وسیله مهم ترغیب می‌کند. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که هواساز بهداشتی فقط در مراکز درمانی کاربرد دارد، اما این تصور کاملاً اشتباه است.  در حال حاضر از این دستگاه در مکان‌های مختلفی برای پاکیزه کردن هوا استفاده می‌شود که موارد زیر مهم‌ترین و اصلی‌ترین آنها هستند:

کاربرد هواساز هایژنیک

کاربرد در بیمارستان‌ها

بیمارستان‌ها به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مراکز بهداشتی، برای ارائه بهتر خدمات و جلوگیری از ایجاد چالش‌ها و مشکلات متعدد، به هوای تمیز و پاکیزه در بخش‌های مختلف نیاز دارند. ازآنجایی‌که هواساز هایژنیک به بهترین شکل ممکن هوای پاکیزه را در بخش‌های مختلف بیمارستان تضمین می‌کند، تمامی مراکز بیمارستانی باید از کاربرد این دستگاه استفاده کنند.

دستگاه هواساز بیمارستانی می‌تواند دی‌اکسیدکربن اتاق را کاهش دهد و در طرف مقابل مقدار اکسیژن لازم را برای اتاق‌ها فراهم کند. اهمیت هواساز بهداشتی در بخش‌های حساس بیمارستان از جمله اتاق عمل بیشتر و حساس‌تر می‌شود. در واقع اتاق عمل برای تأمین امنیت بیماران باید عاری از هرگونه آلودگی باشد، هواساز بهداشتی با کاهش غلظت میکروارگانیسم‌ها، کنترل دما و رطوبت، از بین بردن آلودگی‌ها و هرگونه گردوغبار شرایط را برای جراحی فراهم می‌کند.

با اینکه کاربرد هواساز بهداشتی در بخش‌های مختلف بیمارستان بسیار مهم و ضروری است، اما این دستگاه در اتاق عمل و بخش‌های مراقبت ویژه کاربرد مهم‌تری دارد.

کاربرد در صنایع دارویی

صنایع دارویی از جمله مهم‌ترین مراکز کشور در جهت تأمین سلامت جامعه هستند، در واقع زمانی کیفیت محصولات دارویی افزایش پیدا می‌کند که در تمامی مراکز دارویی، مسائل بهداشتی به طور کامل رعایت شده باشد. ازآنجایی‌که بسیاری از عوامل بیماری‌زا به‌وسیله هوای آلوده منتقل می‌شود، در صنایع دارویی و تمام مکان‌هایی که تولید و توسعه مواد دارویی انجام می‌گیرد، باید هوایی پاکیزه، بهداشتی و بدون عیب و نقص تضمین شود.

هواساز بهداشتی با قابلیت‌های بسیار عالی خود می‌تواند یک راه‌حل عالی برای تمام مراکز دارویی باشد تا هوایی پاکیزه و تمیز را به بخش‌های مختلف هدیه دهد و تمام عوامل بیماری‌زا در داخل هوا را از بین ببرد.

کاربرد در آزمایشگاه‌ها

آزمایشگاه‌ها مهم‌ترین و حیاتی‌ترین مراکز بهداشتی هستند که باید روزانه نتایج علمی مهمی را به جامعه پزشکی تحویل دهند، درصورتی‌که شرایط برای فعالیت آزمایشگاه‌ها فراهم نباشد، احتمالاً مشکلات بسیار زیادی در این نتایج و حتی سلامت کارکنان آزمایشگاه به وجود می‌آید.

تهویه هوا در آزمایشگاه‌ها به نسبت بسیاری از مراکز بهداشتی سخت‌گیرانه‌تر است؛ بنابراین باید از بهترین دستگاه‌ها برای انجام این کار استفاده کرد. دستگاه هواساز هایژنیک به دلیل توانایی در ایجاد هوای سالم، تضمین مسائل ایمنی، تغییر دما و رطوبت، از بین بردن آلاینده‌ها و هرگونه آلودگی در هوای آزمایشگاه‌ها به‌عنوان یک دستگاه مهم و ضروری در ساختار آزمایشگاه‌ها شناخته می‌شود.

کاربرد در صنایع غذایی

اولین و مهم‌ترین کاربرد هواساز هایژنیک در صنایع غذایی این است که کیفیت هوای محیط از لحاظ میزان دما، غلظت ذرات و رطوبت در حد استاندارد قرار می‌گیرد.

یکی دیگر از کاربردهای هواساز بهداشتی در صنایع غذایی این است که به کمک کنترل‌های اضافی، خطر آلودگی را برای تولید محصولات کاهش می‌دهد. همچنین این دستگاه می‌تواند میزان رشد موجودات ریز هوا و سایر ذرات دیگر برای افزایش ایمنی مواد غذایی  کاهش دهد.

کاربرد در اتاق تمیز

اتاق تمیز اصولاً به اتاقی گفته می‌شود که از آن برای تحقیقات علمی و صنعتی استفاده می‌شود، بنابراین ایجاد یک تهویه مناسب برای این اتاق بسیار مهم و حیاتی خواهد بود. در واقع برای اینکه تحقیقات به بهترین شکل ممکن ثبت شوند، باید هوای اتاق تمیز و به‌دور از ذرات معلق گردوغبار باشند. ازآنجایی‌که این دستگاه فیلتر و پاکیزگی هوا را تا ۹۹ درصد انجام می‌دهد، از این نوع هواساز به‌عنوان بهترین و کارآمدترین دستگاه برای اتاق تمیز یاد می‌کنند.

کاربرد هواساز هایژنیک در اتاق تمیز

دستگاه هواساز هایژنیک چگونه کار می‌کند؟

بعد از اینکه با کاربردهای مهم این دستگاه آشنا شدید، باید نحوه فعالیت آن را مورد بررسی قرار دهید تا بیشتر از پیش با اجزا و قسمت‌های مختلف دستگاه آشنا شوید. به‌طورکلی نحوه فعالیت هواساز بهداشتی مانند هواساز معمولی یا هواساز استاندارد است، اما با این تفاوت که سیستم فیلتراسیون و درزبندی قوی‌تری دارد.

دستگاه هواساز بیمارستانی یا هایژنیک برای از بین بردن آلاینده‌ها و فراهم کردن هوای تمیز، از سیستم فیلتراسیون، هوابندی بدنه، کویل و سایر بخش‌های دیگر استفاده می‌کند. در واقع برای اینکه بهتر با نحوه فعالیت این هواساز آشنا شوید، ابتدا باید بخش‌های مهم و اصلی آن را بشناسید. مواردی که در ادامه معرفی می‌کنیم، مهم‌ترین بخش‌ها و اجزای هواساز بهداشتی هستند که در کنار هم عمل پاک‌سازی هوا را انجام می‌دهند.

فریم یا استراکچر دستگاه

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین بخش‌های هواساز هایژنیک، فریم یا استراکچر (چهارچوب دستگاه) نام دارد، این قطعه از دستگاه هواساز از جنس پروفیل آلومینیوم اکسترود شده به همراه اتصالات از جنس آلومینیوم دایکاست ساخته می‌شود و از رسوب، انباشته شدن و یا تجمع گردوغبار در کنج‌های داخلی هواساز جلوگیری خواهد کرد.

یکی از مهم‌ترین مواردی که در ساخت فریم هواساز بهداشتی به آن توجه می‌کنند، کیفیت و جنس آن است. در واقع کیفیت و جنس فریم باید آن‌قدر بالا باشد که در اثر تغییرات دما و رطوبت تغییر طول ندهد. درصورتی‌که کوچک‌ترین تغییری در طول فریم ایجاد شود، دستگاه با نشتی و مکش هوا مواجه می‌شود و کل دستگاه هواساز را از حالت هایژنیک خارج خواهد کرد.

بدنه دستگاه هواساز

بدنه دستگاه یکی دیگر از اجزای این دستگاه است که باید استانداردهای لازم را داشته باشد. طراحی بدنه دستگاه هواساز بهداشتی به‌صورت دوجداره انجام می‌شود، انجام این کار دو دلیل اصلی و بسیار مهم دارد که اولین و مهم‌ترین آنها عایق کردن ما بین دو جدار داخلی و خارجی هواساز برای ممانعت از اتلاف حرارتی و برودتی است.

بدنه دستگاه هواساز هایژنیک

دومین دلیلی که به‌خاطر آن بدنه دستگاه را به‌صورت دوجداره طراحی می‌کنند، ایجاد فاصله با جدار داخلی است، هنگامی که با جدار داخلی فاصله وجود داشته باشد، از آسیب‌دیدگی جدار داخلی و نشت هوای فیلتر نشده به داخل هواساز جلوگیری خواهد شد. معمولاً طراحان برای ساخت جدار داخلی از ورق استیل با ضخامت مناسب استفاده می‌کنند.

البته در استاندارد Eurovent می‌توان از جنس‌های دیگری مانند ورق گالوانیزه با پوشش PVC و ورق آلوزینک یا گالوالوم با پوشش آلومینیوم و روی استفاده کرد.

عایق دستگاه هواساز

جلوگیری از مصرف انرژی یکی از مهم‌ترین مباحث در طراحی دستگاه هواساز هایژنیک است که باید به بهترین شکل ممکن انجام گیرد. در واقع هنگام طراحی هواساز بیمارستانی، باید تمام قسمت‌های دستگاه عایق شوند تا از هدر رفتن انرژی جلوگیری شود. حال سؤال اینجاست که عایق دستگاه چگونه و در کجا انجام می‌شود؟

همان‌طور که گفتیم، بدنه دستگاه هواساز بیمارستانی دارای دو جدار داخلی و خارجی است. یعنی بین این دو جدار ۱ الی ۲ اینچ فضای خالی قرار می‌دهند تا تا عملیات عایق‌کاری انجام شود. عایق پلی یورتان تزریقی و یا پلی استایرن مهم‌ترین نقش را در عایق دستگاه هواساز دارند.

در واقع  مهندسان و طراحان هواساز بهداشتی، از این مواد با چگالی ۴۰ کیلوگرم بر مترمکعب و ضریب k بیش از ۰.۰۲ وات بر مترمربع استفاده می‌کنند تا دستگاه را عایق کنند. البته باید بدانید که در استاندارد Eurovent  اجازه استفاده از عایق پشم سنگ با چگالی ۹۶ کیلوگرم بر مترمکعب  برای عایق این دستگاه داده شده است.

دمپر در هواساز بیمارستانی

دمپر یکی دیگر از قسمت‌های دستگاه هواساز هایژنیک است  که نقش کنترل دبی هوای تازه (مقدار هوای جابه‌جا شده) یا برگشت ورودی به هواساز را برعهده دارد. دمپرها به‌گونه‌ای ساخته می‌شوند که توانایی کنترل صفر الی صددرصد هوای ورودی را دارند. همچنین دمپرها روی ورودی هوای تازه و هوای برگشت تعبیه می‌شوند و به دو صورت دستی (به کمک اهرم) و موتوری کنترل می‌شوند.

دمپرها از پره‌های مختلفی تشکیل می‌شوند که تعداد آنها بستگی به میزان هوای ورودی دارد، یعنی هرچه دبی هوا افزایش پیدا کند، میزان پره‌های دمپر و ابعاد آنها هم بیشتر می‌شود.

کویل

کویل در مسیر هواساز هایژنیک قرار می‌گیرد و وظیفه افزایش و یا کاهش دما را بر عهده دارد. به‌طورکلی کویل هواساز بهداشتی به دو دسته کویل سرمایشی و گرمایشی تقسیم می‌شوند که در ادامه آنها را معرفی می‌کنیم:

کویل گرمایشی

کویل گرمایشی در نزدیکی فیلتراسیون هواساز نصب می‌شود و وظیفه آن افزایش دمای هوای ورودی به دستگاه هواساز است. در واقع هنگامی که هوا وارد دستگاه می‌شود، از روی کویل گرمایشی عبور می‌کند و در نتیجه هوای گرم‌تری از هواساز خارج می‌شود. کویل‌های گرمایشی از تیوب‌های مسی و فین آلومینیومی  ساخته می‌شوند و از نوع آب گردش هستند.

کویل گرمایشی در هواساز هایژنیک

 

کویل سرمایشی

کویل‌ های سرمایشی در نزدیک فن دستگاه نصب می‌شوند و وظیفه آنها پایین آوردن دمای هوای ورودی به هواساز هایژنیک است، در واقع هنگامی هوا توسط فن به داخل دستگاه هواساز کشیده می‌شود، از روی کویل سرمایشی عبور می‌کند و میزان دمای آن کاهش می‌یابد. همچنین کویل‌های سرمایشی به‌مانند کویل‌های گرمایشی از تیوب‌های مسی و فین آلومینیومی ساخته می‌شوند و از نوع  آب گردش و DX طراحی و تولید می‌شود.

فیلتراسیون هواساز هایژنیک

بدون شک فیلتراسیون در دستگاه هواساز بیمارستانی، مهم‌ترین و اصلی‌ترین بخش فعالیت آن به شمار می‌آید. همان‌طور که می‌دانید وظیفه کلی هواساز هایژنیک تصفیه هوا و از بین بردن آلاینده‌های مختلف است، حال سؤال اینجاست که دستگاه چگونه و با چه وسیله‌ای عمل تصفیه هوا را انجام می‌دهد؟

در ساختار هواساز بهداشتی فیلترهای مختلفی قرار می‌گیرند که عمل تصفیه هوا را انجام می‌دهند. طبیعتاً هرچه بستر فیلتراسیون و تراکم فیلترها بیشتر باشد، هواساز بیمارستانی هوای تمیزتری را به محیط خواهد داد. معمولاً فیلتراسیون در این هواساز در سه مرحله انجام می‌شود.

در مرحله اول برای جلوگیری از ذرات جامد درشت، هوا از داخل یک فیلتر فلزی مشبک عبور می‌کند. در مرحله دوم هوا از داخل یک فیلتر کیسه‌ ای عبور می‌کند تا ۹۵ درصد از آلودگی آن گرفته شود. در مرحله سوم هوا از فیلترهای هپا و اولپا عبور خواهد کرد تا ۹۹.۹۹ درصد از آلاینده‌های هوا حذف شوند.

فیلتراسیون هواساز هایژنیک

البته باید بدانید که برای دستگاه هواساز علاوه بر این فیلترها، یک‌سری فیلتر دیگر هم بر اساس شرایط مورداستفاده قرار می‌گیرد. موارد زیر مهم‌ترین فیلترهایی هستند که در این دستگاه هواساز استفاده می‌شوند.

فیلتر آلومینیومی

این نوع از فیلتر با استفاده از تورهای آلومینیومی و با آرایش لانه‌زنبوری ساخته می‌شوند که معمولاً در بستر اول فیلتراسیون مورداستفاده قرار می‌گیرند. ازآنجایی‌که سطح عمق فیلتر آلومینیومی معمولاً کمتر از ۶ الی ۷ سانتی‌متر است، سطح تصفیه هوای آنها کم تا متوسط خواهد بود. به‌طورکلی از فیلتر آلومینیومی به‌عنوان پیش فیلتر و قبل از فیلترهایی با راندمان بالا استفاده می‌کنند. همچنین این فیلترها قابلیت شستشو دارند و می‌توانید دوباره از آنها استفاده کنید.

فیلتر پلیتد

فیلتر پلیتد برخلاف فیلتر آلومینیومی قابلیت شستشو ندارد و در نتیجه نمی‌تواند دوباره از آنها استفاده کنید، این نوع از فیلترها که از صفحات پلی استر کاغذ یا پنبه ساخته می‌شوند، قابلیت فیلتراسیون ذرات معلق در هوا (گردوغبار) و موی حیوانات را دارند. قابلیت و توانایی فیلتر پلیتد باعث می‌شود که از آن در لایه دوم یا سوم فیلتراسیون هواساز استفاده شود.

فیلتر کیسه‌ ای

فیلتر کیسه‌ ای یکی دیگر از فیلترهای مورد استفاده در هواساز هایژنیک است که معمولاً در هواسازهای تجاری، مسکونی و پروژه‌های صنعتی به‌عنوان آخرین بستر فیلتراسیون اعمال می‌شوند. معمولاً فیلترهای کیسه‌ای توانایی بالایی در نگهداری ذرات گردوغبار دارند و به نسبت بیشتر فیلترها طول عمر بالاتری هم خواهند داشت.

قابلیت‌های این فیلتر باعث می‌شود که در دستگاه هواساز به‌عنوان دومین یا سومین مرحله فیلتراسیون هم کاربرد داشته باشند. البته در هواسازهای بیمارستانی، از فیلتر کیسه‌ای قبل از فیلتر هپا استفاده می‌شود. همچنین فیلتر کیسه‌ای قابلیت شستشو و استفاده مجدد ندارد.

فیلتر کربن اکتیو

فیلتر کربن اکتیو یکی از بهترین فیلترهای دستگاه هواساز هایژنیک است که بیشتر برای فیلتراسیون در سطح مولکولی مورداستفاده قرار می‌گیرد، در واقع فیلتر کربن اکتیو به دلیل برخورداری از کربن فعال، می‌تواند بازمانده واکنش‌های شیمیایی و سایر گازهای آلاینده‌ محیط را جذب کند. معمولاً در مکان‌هایی که آزمایش‌های مختلف انجام می‌گیرد و باید در زمان کمی از شدت بوی فضا کاسته شود، از این نوع فیلترها استفاده می‌شود.

فیلتر ایپا (EPA)

فیلتر ایپا که با نام اختصاری EPA شناخته می‌شوند، یکی از بهترین و قوی‌ترین فیلترهای هواساز بهداشتی هستند که توانایی جذب ۸۵ درصد الی ۹۹.۹۵ درصد ذرات را دارند. با اینکه قدرت این نوع از فیلترها بالا است، اما بیشتر شرکت‌ها برای فیلتراسیون مراحل آخری از فیلترهای قوی‌تری استفاده می‌کنند.

فیلتر هپا (HEPA)

فیلترهای هپا (HEPA) به نسبت فیلترهای ایپا قدرت بالاتری دارند، به همین دلیل در ساختار هواساز هایژنیک از آنها استفاده می‌کنند، این نوع فیلترها از مایکرو فایبر گلاس یا ترکیبی از مایکرو فایبر گلاس و سنتتیک ساخته می‌شوند و در آخرین لایه فیلتراسیون مورد استفاده قرار می‌گیرند.

فیلترهای هپا در ساختار هواساز هایژنیک

فیلتر هپا باید بتواند بر اساس استانداردهای اروپا و آمریکا حداقل ۹۹.۹۵ درصد (استاندارد اروپا) یا ۹۹.۹۷ درصد (استاندارد آمریکا) ذرات موجود در هوا را جذب کنند. همچنین میزان حساسیت فیلتراسیون در این نوع از فیلترها باید حدود ۰.۳ میکرون باشد.

قدرت بالای فیلترهای هپا در کنترل ذرات بسیار ریزی از جمله ویروس، گرده گل، باکتری، مواد آلرژی‌زا و… باعث می‌شود که از آن به‌عنوان آخرین لایه فیلتراسیون در تمام دستگاه‌های هواساز بهداشتی استفاده کنند.

فیلتر اولپا (ULPA)

فیلتر اولپا (ULPA) در میان تمام فیلترها آخرین راندمان را دارد، در واقع این نوع از فیلترها می‌توانند بیش از ۹۹.۹۹۹ درصد ذرات هوا را جذب کنند. با اینکه قدرت فیلتر اولپا بسیار بالا است، اما به‌ندرت در ساخت دستگاه‌های هواساز از آن استفاده می‌شود، معمولاً از این فیلترها با نفوذ فوق‌العاده کم فقط در صنایع خاص استفاده خواهد شد.

میزان حساسیت فیلتراسیون

در قسمت فیلتراسیون و معرفی فیلترهای مورد استفاده در انواع هواساز هایژنیک، باید به میزان حساسیت فیلتراسیون آنها دقت کنید. معمولاً میزان حساسیت فیلترها به میکرون اندازه‌گیری می‌شود و هرچه این مقدار به صفر نزدیک‌تر باشد، نشان از قدرت بالای فیلتر دارد. در جدول زیر می‌توانید حساسیت فیلتراسیون بهترین فیلترها را مشاهده کنید.

فیلتر هواساز هایژنیک

میزان حساسیت فیلتراسیون

فیلتر آلومینیومی

۱ میلی‌متر

فیلتر پلیتد

۳ الی ۱۰ میکرون

فیلتر کیسه‌ای

۱ میکرون

فیلتر هپا

۰.۳ میکرون

فیلتر اولپا

۰.۱۲ میکرون

فن هواساز بهداشتی

فن هواساز یکی دیگر از قسمت‌های مهم دستگاه است که هوای محیط را به داخل هواساز می‌کشاند تا به کمک فیلترها آن را تصفیه کند. فن‌های مورد استفاده در هواسازها تنوع بالایی دارند، اما برای ساخت هواساز بهداشتی باید از فن سانتریفیوژ بکوارد (backward) استفاده شود. این نوع از فن‌ها به دلیل فرم خاص تیغه‌های خود می‌توانند دبی زیادی ایجاد کنند و مقاومت بالای جریان هوا (به دلیل وجود فیلترها) را از بین ببرند.

همچنین الکتروموتورها عامل اصلی حرکت فن در هواساز بیمارستانی هستند که معمولاً از دو نوع الکتروموتور AC و EC استفاده می‌شود. معمولاً فن‌هایی که به الکتروموتور EC مجهز هستند به نسبت فن‌هایی با الکتروموتور AC  سطح صدا و مصرف انرژی کمتری دارند.

قطعات کنترلی هواساز هایژنیک

همان‌طور که گفتیم، دستگاه هواساز هایژنیک وظیفه تهویه هوا در مراکز بهداشتی با حساسیت بالا را بر عهده دارد، بنابراین باید عوامل مختلفی مانند دما، رطوبت، دبی هوا، ذرات موجود در رطوبت و… کنترل شوند. طراحان هواساز بهداشتی، تجهیزات و کنترلرهای مختلفی را برای دستگاه ایجاد کرده‌اند که در ادامه مهم‌ترین و اصلی‌ترین آنها را معرفی خواهیم کرد:

قطعات کنترلی هواساز هایژنیک

موتور دمپر

با موتور دمپر می‌توانید میزان هوای تازه و هوای برگشتی به داخل دستگاه را کنترل کنید.

شیر موتوری

شیر موتوری یکی دیگر از قطعات کنترلی دستگاه هواساز بهداشتی است که روی آب ورودی به کویل آب گرم و کویل آب سرد نصب می‌شود تا در صورت افزایش و یا کاهش بیش از حد دمای کویل، مسیر آب ورودی به کویل بسته شود.

اینورتر

هنگامی که بخواهید سرعت چرخش الکتروموتور فن دستگاه هواساز هایژنیک را کاهش و یا تغییر دهید، باید از قطعه کنترلی اینورتر استفاده کنید. نتیجه استفاده از اینورتر در میزان دبی و دمای هوای خروجی نمایان می‌شود.

سوئیچ اختلاف فشار

همان‌طور که از اسم این قطعه کنترلی مشخص است، اختلاف فشار دو سوی فیلتر را اندازه می‌گیرد. هنگامی که اختلاف فشار از حد معین بیشتر شود، در سیستم مانیتورینگ گرفتگی فیلتر را نشان می‌دهد.

سنسور دما

از اسم سنسور دما هم کاملاً مشخص است که وظیفه اندازه‌گیری دمای خروجی هواساز را بر عهده دارد؛ اما سؤال اینجاست که این قطعه چه اطلاعاتی را به شما می‌دهد؟ سنسور دما بعد از اندازه‌گیری دما، آن را به آنتی فریز یا ترموستات می‌فرستد، اگر دمای هوا بیش از اندازه کاهش و یا افزایش پیدا کرده باشد، کنترلر مربوطه دستورات لازم را به هواساز هایژنیک خواهد داد.

رطوبت‌سنج

رطوبت‌سنج باید میزان رطوبت هوای خروجی را اندازه بگیرد و آن را برای کنترلرها بفرستد. اگر میزان رطوبت کم باشد، دستگاه هواساز به کمک رطوبت زن، میزان رطوبت هوای خروجی را بالا می‌برد، اما اگر میزان رطوبت هوای خروجی بیشتر باشد، دستگاه هواساز دمای کویل سرمایشی را کم می‌کند تا عمل رطوبت‌گیری انجام شود.

پارتیکل سنج

پارتیکل سنج یکی از مهم‌ترین قطعات کنترلی هواساز بهداشتی است که اعتبارسنجی دستگاه را تأیید می‌‌کند. در واقع پارتیکل سنج می‌توان ذرات هوای خروجی از هواساز را سنجش و اندازه‌گیری کند. درصورتی‌که میزان ذرات خروجی با استانداردهای لازم مغایرت داشته باشد، شما سریعاً متوجه عملکرد دستگاه خواهید شد.

لامپ‌های UV در هواساز بهداشتی

یکی دیگر از بخش‌های مهم دستگاه هواساز هایژنیک، لامپ‌های UV نام دارد، این لامپ‌ها در پایین کویل‌ها نصب می‌شوند تا با تابش مستقیم خود به کویل و سینی جمع‌آوری آب مانع از تجمع انگل، قارچ و باکتری‌های مختلف شود. همچنین نصب این لامپ‌ها در بالا دست و یا پایین دست کویل‌ها باعث غیرفعال‌سازی عوامل مضر هوا هم خواهد شد.

بیشتر بخوانید | مصرف برق هواساز خانگی چقدر است

طراحی هواساز هایژنیک

طراحی و تولید هواساز هایژنیک روزبه‌روز اهمیت و ارزش بیشتری پیدا می‌کند، کاربرد بسیار مهم این دستگاه در مراکز مهمی مانند اتاق عمل و بخش مراقبت‌های ویژه، شرکت‌ها و تولیدی‌های معتبر را وادار کرده است تا تکنولوژی دستگاه هواساز بهداشتی را پیشرفته‌تر کنند. در حال حاضر تولید و طراحی هواساز هایژنیک به دو شکل مختلف انجام می‌گیرد که در ادامه آنها را معرفی می‌کنیم:

طراحی هواساز هایژنیک

حجم هوای ثابت CAV

دستگاه‌های هواسازی که با حجم هوای ثابت CAV تولید می‌شوند، سرعت چرخش فن هواساز و دبی هوای خروجی ثابتی دارند. برای اینکه بتوانید دمای هوای خروجی دستگاه را تغییر دهید، باید از شیر موتوری کمک بگیرید.

حجم هوای متغیر VAV

دستگاه‌هایی که با حجم هوای متغیر VAV تولید می‌شوند، امکان کنترل سرعت چرخش فن را برایتان فراهم کرده‌اند. در واقع شما از این طریق می‌توانید علاوه بر کنترل میزان دبی هوای خروجی، دمای هواساز بهداشتی را هم کنترل نمایید. همچنین در این مدل از دستگاه‌های هواساز می‌توانید سرعت فن را کنترل و با استفاده از شیر موتوری کنترل دستگاه را دقیق‌تر کنید.

استانداردهای هواساز هایژنیک

یکی دیگر از مسائل بسیار مهم که باید درباره هواساز هایژنیک بدانید، استانداردهای تعیین شده برای این نوع از دستگاه‌ها هستند. در واقع هریک از دستگاه‌های هواساز بهداشتی یا بیمارستانی باید بر اساس استانداردهای خاصی تولید شوند. موارد زیر مهم‌ترین و اصلی‌ترین استانداردهای تولید دستگاه هواساز هایژنیک هستند:

استاندارد EN 1886

استاندارد EN 1886 تعیین‌کننده خصوصیات مکانیک طراحی، ساخت سیستم هواساز بهداشتی و دستورالعمل‌های نصب و نگهداری آن است. برای مثال این استاندارد به شما خواهد گفت که حد مجاز نشتی هوا از بخش‌های مختلف هواساز و عایق هوا باید چقدر باشد.

استاندارد VDI 3803

این استاندارد ساختار یک سیستم و شرایط فنی آن را تعین می‌کند. برای مثال استاندارد VDI 3803  درباره هواساز هایژنیک به شما خواهد گفت که مشخصات انواع فیلترها باید چگونه باشد.

 استاندارد VDI 6022

این استاندارد شرایط بهداشتی بوده یک سیستم تهویه را تعیین می‌کند. در واقع  استاندارد VDI 6022  موضوعات مختلفی مانند مسطح بودن تمام سطوح، گرد بودن لبه‌های جداره داخلی (برای جلوگیری از باقی ماندن گردوغبار، آب در گوشه‌ها و لبه‌ها)، ساخت پنل‌های پایین دستگاه از ورق استیل با شیب مناسب (برای تخلیه آب)، طراحی تمام درب‌ها و بخش‌های دستگاه با قابلیت مونتاژ را مشخص می‌کند.

استاندارد EN 13053

استاندارد EN 13053 عملکرد قطعات و بخش‌های مختلف هواساز هایژنیک را تعیین و حتی رتبه‌بندی می‌کند. برای مثال استاندارد EN 13053 انرژی مصرفی، سرعت جریان هوا و بازیافت انرژی در دستگاه هواساز را تعین می‌کند.

استاندارد DIN 1946

این استاندارد یکی دیگر از مهم‌ترین استانداردهای تعین شده برای هواساز بیمارستانی است که فاکتورهای مختلفی از جمله ارزیابی کنترل سطح آلاینده‌ها و میزان انتشار آن‌ها در هر مترمربع را تعیین می‌کند.

 

استانداردهای هواساز هایژنیک

 

مزایای هواساز بهداشتی

دستگاه هواساز بهداشتی مزایای مختلفی به همراه دارد که موارد زیر مهم‌ترین و اصلی‌ترین آنها به شمار می‌آیند:

  • امکان کنترل سرعت و حجم هوای خروجی را فراهم می‌کند.
  • هوای محیط را با بالاترین قدرت تمیز می‌کند.
  • در مکان‌های مختلف و با ظرفیت‌های متفاوت قابلیت نصب دارد.
  • پیش از ورود به محیط‌های بهداشتی، هوا را استریل می‌کند.
  • امکان استفاده از رطوبت‌گیر و رطوبت‌زن (برای کنترل رطوبت هوای محیط) در دستگاه هواساز بهداشتی وجود دارد.
  • امکان ضدعفونی کردن هوای محیط برای مکان‌های خاص را فراهم می‌کند.

بیشتر بخوانید | محاسبه ظرفیت هواساز هایژنیک

معایب هواساز بهداشتی یا هایژنیک

با اینکه هواساز هایژنیک مزایای مختلفی را برای شما به همراه دارد، اما استفاده از این دستگاه ممکن است شما را با معایب خاصی روبرو کند. موارد زیر مهم‌ترین معایب این دستگاه هستند:

  • قیمت بالا به نسبت هواساز معمولی
  • هزینه تقریباً بالا برای تعویض فیلترها بعد از هر دوره
  • هزینه نسبتاً بالا برای تعمیرات و نگهداری

قیمت هواساز هایژنیک

قیمت نهایی دستگاه هواساز بهداشتی تحت‌تأثیر فاکتورهای مختلفی مانند کاربری دستگاه، نوع فیلترها، ظرفیت دستگاه، میزان هوادهی، طول کانال‌کشی، نوع فن جنس بدنه، جنس کویل و ظرفیت آنها، کیفیت ساخت قطعات، شرکت تولیدکننده و… قرار می‌گیرد.

بهترین راه برای اطلاع از قیمت دستگاه هواساز هایژنیک این است که ابتدا با متخصصین این حوزه مشورت کنید و به کمک آنها دستگاه موردنظر خود برای تهویه هوا را انتخاب نمایید. هنگامی که دستگاه موردنیاز خودتان را انتخاب کردید، با مراجعه به شرکت‌ها و تولیدی‌های معتبر، می‌توانید از قیمت دقیق دستگاه مطلع شوید.

هواساز هایژنیک ساخته شده در اکیاس گروپ

هوساز هایژنیک ساخته شده در اکیاس گروپ2
هوساز هایژنیک ساخته شده در اکیاس گروپ3
هوساز هایژنیک ساخته شده در اکیاس گروپ4

خرید هواساز هایژنیک از اکیاس گروپ

مهم‌ترین و اصلی‌ترین نکته‌ای که باید در هنگام خرید دستگاه هواساز هایژنیک به آن توجه کنید، خرید دستگاه از طریق شرکت‌های معتبر و باسابقه است. امروزه با افزایش اهمیت دستگاه‌های هواساز، تعداد شرکت‌های فعال در این حوزه هم بیشتر شده‌اند، به همین دیل خریداران معمولاً با این سؤال مواجه می‌شوند که خرید دستگاه هواساز بهداشتی را از کجا انجام دهیم؟

گروه مهندسی شرکت اکیاس گروپ یکی از بهترین و معتبرترین شرکت‌هایی است که در زمینه فروش دستگاه‌های هواساز هایژنیک فعالیت می‌کند. اکیاس گروپ با بهره‌گیری از متخصصان مجرب و متعهد شما را در زمینه خرید دستگاه موردنظر راهنمایی خواهد کرد و تمامی مراحل نصب و راه‌اندازی را برایتان انجام خواهد داد.

سوالات متداول

هواساز هایژنیک به عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های سیستم‌های تهویه مطبوع گرمایشی و سرمایشی مورد استفاده در صنایع مختلف شناخته می‌شوند. این هواساز از لحاظ ساختاری شباهت زیادی به هواسازهای معمولی دارد و می‌توان گفت که اجزای تشکیل‌دهنده آن تقریبا با اجزای هواسازهای معمولی یکسان است. تنها نکته‌ای باعث تمایز هواسازهای بهداشتی با هواسازهای معمولی می‌شود، قابلیت این سیستم‌های تهویه برای جلوگیری از ورود هرگونه آلودگی به محیط مورد نظر است. هواسازهای هایژنیک از سیستم فیلتراسیون مخصوص و درزبندی‌های پیشرفته‌تری برخوردار هستند و می‌توانند محیط‌هایی مانند اتاق تمیز را تا ۹۹/۹۹% پاک‌سازی کنند که این عدد بسیار شگفت‌انگیز است.

مبدل‌های حرارتی یا همان کویل‌های هواساز هایژنیک به طور کلی در دو نوع گرمایشی و سرمایشی تولید می‌شوند. معمولا برای طراحی و تولید کویل‌های هواساز از مس استفاده می‌کنند، زیرا مس علاوه‌بر این که می‌توناد حرارت را به خوبی انتقال دهد، در برابر خوردگی نیز مقاومت خوبی را از خود نشان می‌دهد. مبدل‌های حرارتی عموما بعد از بخش فیلترها نصب می‌شوند. به این صورت که ابتدا کویل گرمایشی و سپس کویل سرمایشی را در محل تعیین‌شده جانمایی می‌کنند.

بارزترین کاربرد این محصول به پاک‌سازی هوا در اتاق تمیز مربوط است از این هواساز در صنایع مختلف بیوتکنولوژی داروسازی و کلین روم ها استفاده می‌شود با توجه به این‌که این هواساز عملکرد بسیار دقیق و درستی دارد داشته در صنایع نظامی نیز ارزان استفاده می‌شود درنتیجه هیچ محدودیتی برای بهره‌گیری از آن وجود ندارد و با قابلیت‌ها و کارایی فوق‌العاده‌ای که دارد می‌تواند صنایع مختلف را ساپورت کند

تجهیزات اکیاس گروپ

اتاق تمیز شامل تجهیزات مختلفی است و برای اینکه یک کلین روم مطابق با استانداردها باشد باید از تجهیزاتی که مناسب استفاده کند. در ادامه به چند مورد از تجهیزات اتاق تمیز اشاره می کنیم: 

۵/۵ - (۳ امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا