هواساز هایژنیک چیست؟

کاربرد های هواساز هایژنیک در اتاق تمیز
فیلتراسیون هوا در صنایع پیشرفته از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین علت در بسیاری از صنایع و اماکن بهداشتی مانند بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها، صنایع دارویی، صنایع غذایی، صنایع الکترونیکی، دیتا سنتر‌ها و … شاهد جایگزین شدن هواسازهای هایژنیک پیشرفته و مدرن با مدل‌های قدیمی هواساز هستیم. یکی از نقاط مشترک تمامی این صنایع، استفاده از اتاق تمیز برای تولید محصولات و انجام آزمایش‌های مختلف است. در نتیجه استفاده از هواساز هایژنیک یا همان هواساز بهداشتی برای فیلتراسیون هوا در اتاق تمیز، اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. در این مطلب با ساختار و طرز کار این هواساز پیشرفته آشنا می‌شویم.  

هواساز هایژنیک چیست؟

هواساز هایژنیک به عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های سیستم‌های تهویه مطبوع گرمایشی و سرمایشی مورد استفاده در صنایع مختلف شناخته می‌شوند. این هواساز از لحاظ ساختاری شباهت زیادی به هواسازهای معمولی دارد و می‌توان گفت که اجزای تشکیل‌دهنده آن تقریبا با اجزای هواسازهای معمولی یکسان است. تنها نکته‌ای باعث تمایز هواسازهای بهداشتی با هواسازهای معمولی می‌شود، قابلیت این سیستم‌های تهویه برای جلوگیری از ورود هرگونه آلودگی به محیط مورد نظر است. هواسازهای هایژنیک از سیستم فیلتراسیون مخصوص و درزبندی‌های پیشرفته‌تری برخوردار هستند و می‌توانند محیط‌هایی مانند اتاق تمیز را تا 99/99% پاک‌سازی کنند که این عدد بسیار شگفت‌انگیز است.   بیشتر بخوانید | اتاق توزین بسیاری از صنایع مربوط به پزشکی، داروسازی، کشاورزی و صنایع غذایی برای تولید محصول یا انجام آزمایشات خود از اتاق‌های تمیز استفاده می‌کنند. مهم‌ترین ویژگی اتاق تمیز این است که در آن با استفاده از پیشرفته‌ترین سیستم‌های کنترلی میزان نفوذ هرگونه آلودگی به داخل این فضا را به حداقل مقدار ممکن و نزدیک به صفر می‌رسانند. به همین دلیل است که معمولا برای فیلتراسیون و تهویه هوا در اتاق‌های تمیز از هواساز هایژنیک استفاده می‌شود. هواساز بهداشتی از انتقال هرگونه آلاینده‌ای مانند مواد آلرژیک و بیماری‌زا، میکرو ارگانیسم‌ها، ذرات معلق، گرد و غبار، میکروب‌ها و … به داخل فضای مورد نظر جلوگیری می‌کنند.

هواساز بهداشتی چگونه کار می‌کند؟

همان‌طور که اشاره کردیم، هواساز هایژنیک از لحاظ ساختار تفاوت چندانی با هواسازهای معمولی ندارد و تنها وجه تمایز آن‌ها به سیستم فیلتراسیون و تکنولوژی به کار رفته برای درزبندی مربوط می‌شود. این دستگاه معمولا در سیستم‌های تهویه مطبوع به چیلرهای تراکمی و یک بویلر متصل می‌شوند. چیلر وظیفه خنک‌کاری و بویلر وظیفه گرم کردن آبی را بر عهده دارند که وارد کویل‌های هواساز می‌شوند و دمای هوای موجود در دستگاه هواساز را افزایش یا کاهش می‌دهند. درون اتاقک هواساز بهداشتی نیز معمولا از انواع مختلفی از فیلترها برای فیلتراسیون و پاکسازی هوا استفاده می‌شود. هواساز هایژنیک چیست؟ بیشتر بخوانید | هواساز استاندارد پس از ورود آب گرم یا سرد از طریق چیلر و بویلر به داخل کویل‌های هواساز هایژنیک، هوای تازه از دریچه تعبیه‌شده بر روی بدنه وارد دستگاه می‌شود. هوا پس از عبور از فرایند‌های مختلفی مانند فیلتراسیون، کاهش یا افزایش دما و رطوبت به شرایط ایده‌آل می‌رسد و سپس از طریق کانال‌های تعبیه‌شده در قسمت خروجی هواساز بهداشتی به داخل محیط مورد نظر انتقال داده می‌شود. هوای واردشده به محیط کاملا تمیز بوده و در دما و رطوبت کنترل‌شده قرار دارد. هواساز بهداشتی چگونه کار می‌کند؟

اجزای تشکیل‌دهنده دستگاه هواساز بهداشتی

با وجود این که هواسازهای هایژنیک یا بهداشتی از لحاظ ساختار شباهت زیادی با هواسازهای معمولی دارند، اما مشخصات فنی این هواسازها آن‌ها را از سایر سیستم‌های تهویه متمایز می‌کنند. هر دستگاه هواساز هایژنیک از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که هر یک از این بخش‌ها وظیفه خاصی را برعهده دارند. عدم وجود هر یک از این بخش‌ها یا عدم عملکرد صحیح آن‌ها می‌تواند راندمان و عملکرد سیستم تتهویه را به شدت تحت تاثیر خود قرار دهد. مهم‌ترین اجزای تشکیل‌دهنده هواساز بهداشتی عبارتند از:
 • انواع فیلترها برای فیلتراسیون هوای ورودی
 • بدنه یا استراکچر هواساز
 • کویل‌های هواساز
 • سینی تخلیه یا درین (Drain) هواساز
 • لامپ UV
 • فن هواساز بهداشتی
 • دمپر هواساز

بدنه هواساز هایژنیک چگونه طراحی می‌شود؟

معمولا برای طراحی و تولید بدنه هواساز هایژنیک از روقه‌های فلزی استفاده می‌شود که دارای روکش‌های ضد خوردگی و ضد زنگ هستند. بدنه هواساز بهداشتی به صورت دو جداره بوده و معمولا لایه بیرونی آن از جنس ورق گالوانیزه رنگ‌آمیزی شده و جنس جداره داخلی آن از استیل یا همان فولاد زنگ است. از آنجا که هواساز بهداشتی به صورت مداوم در معرض رطوبت و هوا قرار دارد، برای افزایش مقاومت بدنه و جلوگیری از پوسیدگی آن از این متریال‌ها استفاده می‌شود. بدنه هواساز هایژنیک چگونه طراحی می‌شود؟ در صورت نیاز به استفاده از مواد غیر فلزی باید توجه داشت که این مواد نباید بستر مناسبی را برای تجمع میکروب‌ها و میکرو ارگانیسم‌ها فراهم کنند. زیرا این دستگاه‌ها معمولا برای تهویه هوای فضاهای حساسی مانند اتاق‌های تمیز مورد استفاده قرار می‌گیرند و بهداشتی بودن آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. بیشتر بخوانید | طراحی اتاق تمیز بدنه هواساز بهداشتی باید فاقد هرگونه زاویه باشد تا بتوان از تجمع آلودگی در گوشه‌های تیز جلوگیری کرد. به همین علت داخل بدنه هواساز هایژنیک دارای انحناهای خاصی است. از طرف دیگر، برای جلوگیری از ورود هوا و آلودگی به داخل استراکچر، باید بدنه هواساز را به طور کامل درزگیری و آب‌بندی کرد.

کویل‌ های هواساز هایژنیک

مبدل‌های حرارتی یا همان کویل‌های هواساز هایژنیک به طور کلی در دو نوع گرمایشی و سرمایشی تولید می‌شوند. معمولا برای طراحی و تولید کویل‌های هواساز از مس استفاده می‌کنند، زیرا مس علاوه‌بر این که می‌توناد حرارت را به خوبی انتقال دهد، در برابر خوردگی نیز مقاومت خوبی را از خود نشان می‌دهد. مبدل‌های حرارتی عموما بعد از بخش فیلترها نصب می‌شوند. به این صورت که ابتدا کویل گرمایشی و سپس کویل سرمایشی را در محل تعیین‌شده جانمایی می‌کنند. در فصول گرم سال، مبرد یا مایع خنک‌کننده از دستگاه چیلر به داخل کویل‌های هواساز هایژنیک منتقل شده و در فصول سرد سال، آب گرم از طریق بویلر به کویل‌ها انتقال داده می‌شود. هوای ورودی به دستگاه هواساز با قرار گرفتن در مجاورت کویل‌ها دچار کاهش یا افزایش دما شده و سپس از طریق کانال‌های خروجی وارد محیط مورد نظر می‌شود.

سینی تخلیه هواساز چه وظیفه‌ای دارد؟

سینی تخلیه که به آن سینی درین نیز گفته می‌شود، محفظه‌ای است که به منظور جمع‌آوری و تخلیه قطرات آب در قسمت زیرین کویل‌های سرمایشی قرار می‌گیرد. این سینی‌ها نه تنها در هواساز هایژنیک، بلکه در همه انواع هواساز به منظور جمع‌آوری قطرات آب تشکیل شده روی بدنه کویل‌های سرمایشی نصب می‌شوند. معمولا برای جلوگیری از خوردگی یا تجمع آلودگی، سینی درین را از جنس استیل یا فولاد ضد زنگ تولید می‌کنند. همچنین در طراحی سینی تخلیه تلاش می‌شود تا سینی هیچ‌گونه گوشه زاویه‌داری یا تیزی نداشته باشد. سینی درین برای سهولت در جابه‌جایی بر روی ریل‌های لغزشی نصب می‌شوند. سینی تخلیه هواساز چه وظیفه‌ای دارد؟

نقش لامپ UV در حفظ نظافت دستگاه

لامپ‌های UV یکی از اجزای اصلی هواسازهای بهداشتی هستند که به منظور جلوگیری از رشد و تکثیر انواع قارچ و کپک در بخش زیرین کویل‌ها نصب می‌شوند. لامپ‌های UV با تابش اشعه فرا بنفش از رشد هرگونه کپک و قارچ در کویل و سینی تخلیه جلوگیری می‌کنند. معمولا در هواسازهای هایژنیک از لامپ‌های UV-C استفاده می‌شود. اشعه لامپ UV-C دارای موج‌های کوتاهی است که قدرت آن‌ها در مقایسه با نور UV-A یا نور UV-B نزدیک به دو برابر بیشتر است. معمولا برای تابش مستقیم نور لامپ‌های UV به کویل‌ها و سینی درین در هواساز هایژنیک از یک رفلکتور استفاده می‌شود.

انتقال هوا به واحد مورد نظر با استفاده از فن

فن دستگاه هواسلز هایژنیک پس از کویل‌های دستگاه نصب می‌شوند و وظیفه انتقال هوای سرد یا گرم به محیط مورد نظر را برعهده دارند. فیلترهای مورد استفاده در هواسازهای بهداشتی در برابر گردش هوا مقاومت زیادی را ایجاد می‌کنند. در نتیجه در هواسازهای بهداشتی باید از فن‌هایی استفاده شود که قدرت غلبه بر این مقاومت بالا را داشته باشند و بتوانند جریان هوای مناسبی را ایجاد کنند. معمولا برای ایجاد دبی مناسب در هواسازهای هایژنیک از فن‌های سانتریفیوژ بکوارد استفاده می‌شود. البته باید به این نکته اشاره کرد که راندمان این فن‌ها در مقایسه با فن‌های فوروارد پایین‌تر است.

نقش دمپر در هواساز هایژنیک

دمپر یکی از بخش‌های دستگاه هواساز بهداشتی است که وظیفه کنترل جریان هوای ورودی به داخل دستگاه را برعهده دارد. دمپر در هواسازهای هایژنیک فقط در بخش ورودی نصب می‌شوند. زیرا در این دستگاه‌ها فقط از هوای تازه به عنوان ورودی استفاده می‌شود. معمولا برای کنترل دمپرها از اهرم‌های مخصوص یا موتور دمپر استفاده می‌شود. نقش دمپر در هواساز هایژنیک

فیلتراسیون هوا؛ مهم‌ترین فرایند در هواسازهای هایژنیک

زمانی که درباره هواساز هایژنیک صحبت می‌کنیم، نمی‌توانیم از نقش فیلتراسیون هوا غافل شویم. همان‌طور که اشاره کردیم، از هواسازهای بهداشتی برای تهویه هوای اتاق‌های تمیز، آزمایشگاه‌ها، بیمارستان‌ها و … استفاده می‌شود. به همین علت فیلترهای هواساز بهداشتی مهم‌ترین وظیفه را در این دستگاه پیشرفته برعهده دارند. هوای ورودی به هواسازها دارای انواع آلاینده‌ها و ذرات معلقی است که ورود آن‌ها به فضاهایی مانند اتاق تمیز می‌تواند فرایند تولید و انجام آزمایشات را کاملا مختل کند. به همین علت باید هوای ورودی به این دستگاه‌ها را با استفاده از فیلترهای مناسب تصفیه کرد. برای این منظور در هواساز بهداشتی معمولا از سه دسته فیلتر استفاده می‌شود.

مراحل فیلتراسیون هوای ورودی به هواساز

عملیات فیلتراسیون هوا در هواساز هایژنیک در سه مرحله انجام می‌شود. ابتدا وارد مرحله پیش فیلتر یا Pre filter می‌شویم که عملیات فیلتراسیون توسط انواع فیلترهای فلزی و فایبرگلاس انجام می‌شود. در مرحله بعد نوبت به استفاده از فیلترهای کیسه‌ای یا همان فیلترهای ثانویه می‌رسد که هوای ورودی به داخل هواساز بهداشتی را تا نزدیک به 95% پاک‌سازی می‌کنند. در گام آخر هوای تصفیه‌شده وارد فیلترهای قدرتمند اولپا یا هپا می‌شوند. این فیلترها می‌توانند هوای ورودی را تا 99/99% از هرگونه آلودگی پاک‌سازی کنند. سپس هوای تصفیه‌شده وارد مراحل بخش کویل‌ها و فن‌ها شده و از طریق کانال‌های تعبیه‌شده به محیط مورد نظر انتقال داده می‌شود. در جدول زیر با درصد فیلتراسیون هوا در مراحل مختلف این فرایند آشنا می‌شویم.
نوع فیلتر 1/0 تا 3/0 میکرون (%) 5/0 میکرون (%) 1 میکرون (%) 5 میکرون (%)
پیش فیلتر 0 0 20 60
پیش فیلتر 0 10 30 75
پیش فیلتر 0 25 45 85
پیش فیلتر 5 35 58 92
فیلتر ثانویه 20 45 70 97
فیلتر ثانویه 40 62 82 98
فیلتر ثانویه 55 72 88 99
فیلتر ثانویه 78 88 97 9/99
فیلتر ثانویه 93 95 98 99/99
فیلتر هپا 99/99 100 100% 100
فیلتر اولپا 9975/99 100 100% 100
معمولا برای طراحی هواساز هایژنیک از هر سه دسته این فیلترها استفاده می‌شود و حتی در برخی از مراحل فیلتراسیون ممکن است شما به بیش از یک فیلتر نیاز داشته باشید. در زمینه انتخاب سیستم فیلتراسیون مناسب برای هواسازهای هایژنیک اتاق تمیز شما باید توجه ویژه‌ای به درصد فیلتراسیون فیلترهای انتخابی خود داشته باشید. هر چه فیلترهای انتخابی شما درصد فیلتراسیون بیشتر و کیفیت بالاتری داشته باشند، هوای ورودی به اتاق تمیز پاکیزه‌تر خواهد بود.

برای تولید هواساز هایژنیک از چه استانداردهایی استفاده می‌شود؟

دستگاه‌های هواساز هایژنیک معمولا در صنایع حساسی مورد استفاده قرار می‌گیرند که کوچک‌ترین عوامل مانند تغییرات جزئی دما یا ورود آلودگی می‌تواند روی عملکرد مجموعه تاثیر مخربی داشته باشد. در نتیجه برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکل، هواسازهای بهداشتی را با توجه به استانداردهای بین‌المللی تولید می‌کنند. به این صورت، هواساز می‌تواند هوایی پاکیزه و با دما و رطوبت ایده‌آل را به داخل محیط مورد نظر منتقل کند. هواساز هایژنیک اتاق تمیز مهم‌ترین استانداردهایی که از آن‌ها در تولید هواسازهای بهداشتی استفاده می‌شود، عبارتند از:
 • استاندارد EN 13053
 • استاندارد VDI 6022
 • استاندارد VDI 3803
 • استاندارد EN 1886

هواساز های هایژنیک چه مزایا و خصوصیاتی دارند؟

این نوع هواساز بر اساس آخرین متدهای مهندسی بر طبق استانداردهای جهانی ساخته شده‌اند که توانسته‌اند بهترین عملکرد را در صنایع مختلف داشته باشند بیشترین کارایی هواساز هایژنیک به‌عنوان یک تهویه در اتاق تمیز برمی‌گردد این هواساز ما قدرت خود می‌تواند کوچک‌ترین ذرات معلق و آلودگی در هوا را از بین برده و هوا را به‌خوبی پاک‌سازی کنند برای این‌که به تعاونی با به‌خوبی با مزیت‌های این هواساز آشنا شوید در این قسمت به معرفی خصوصیات آن می‌پردازیم دارای بدنه فولاد ضد زنگ مقاوم در برابر اسید و مواد شیمیایی طول عمر و دوام بسیار بالا تنظیم‌کننده اصولی دما در کلین روم ها کنترل کردن میزان آلودگی و رطوبت موجود در هوای اتاق تمیز و تصفیه تمامی ذرات معلق دارای توان و قدرت بسیار بالا طراحی‌شده در سایز و ابعاد مختلف بهینه کردن انرژی بطور دقیق دارای قیمتی مناسب و مقرون‌به‌صرفه

کاربرد هواسازهای هایژنیک

بارزترین کاربردهواساز هایژنیک به پاک‌سازی هوا در اتاق تمیز مربوط است از این هواساز در صنایع مختلف بیوتکنولوژی داروسازی و کلین روم ها استفاده می‌شود با توجه به این‌که این هواساز عملکرد بسیار دقیق و درستی دارد داشته در صنایع نظامی نیز ارزان استفاده می‌شود درنتیجه هیچ محدودیتی برای بهره‌گیری از آن وجود ندارد و با قابلیت‌ها و کارایی فوق‌العاده‌ای که دارد می‌تواند صنایع مختلف را ساپورت کند

کاربرد هواسازهای هایژنیک

عوامل موثر بر قیمت هواساز بهداشتی

هواسازهای بهداشتی با هدف فیلتراسیون و تهویه هوا درصنایع مختلفی مانند پزشکی، کشاورزی، داروسازی، الکترونیکی و … مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما سوالی که برای بسیاری از افراد به وجود می‌آید، این است که قیمت این دستگاه‌های هواساز چقدر است؟ قیمت هواساز هایژنیک به عوامل مختلفی بستگی دارد که عبارتند از:
 • شرکت تولیدکننده هواساز
 • کیفیت هر یک از قطعات
 • نوع و تعداد فیلترهای مورد استفاده
 • جنس و کیفیت بدنه هواساز
 • نوع فن مورد استفاده
 • جنس و ظرفیت کویل‌های سرمایشی و گرمایشی
 • خدمات پس از فروش

خدمات تجهیز اتاق تمیز در مجموعه اکیاس

اتاق‌های تمیز در صنایع مختلفی مانند داروسازی، کشاورزی، پزشکی، صنایع الکترونیکی و صنایع غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. فیلتراسیون و کنترل دمای هوای ورودی به محیط اتاق تمیز یکی از عواملی است که می‌تواند کیفیت محصولات تولیدشده در این فضا را تحت‌تاثیر قرار دهد. به همین منظور، برای تهویه اتاق‌های تمیز معمولا از هواساز هایژنیک استفاده می‌شود. مجموعه اکیاس به عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های فعال در حوزه طراحی، نصب، راه‌اندازی و تجهیز اتاق‌های تمیز در ایران شناخته می‌شود. شما می‌توانید تمامی مراحل تجهیز اتاق تمیز مجموعه خود از جمله نصب هواسازهای بهداشتی را به کارشناسان باتجربه ما بسپرید.

سوالات متداول

هواساز هایژنیک به عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های سیستم‌های تهویه مطبوع گرمایشی و سرمایشی مورد استفاده در صنایع مختلف شناخته می‌شوند. این هواساز از لحاظ ساختاری شباهت زیادی به هواسازهای معمولی دارد و می‌توان گفت که اجزای تشکیل‌دهنده آن تقریبا با اجزای هواسازهای معمولی یکسان است. تنها نکته‌ای باعث تمایز هواسازهای بهداشتی با هواسازهای معمولی می‌شود، قابلیت این سیستم‌های تهویه برای جلوگیری از ورود هرگونه آلودگی به محیط مورد نظر است. هواسازهای هایژنیک از سیستم فیلتراسیون مخصوص و درزبندی‌های پیشرفته‌تری برخوردار هستند و می‌توانند محیط‌هایی مانند اتاق تمیز را تا 99/99% پاک‌سازی کنند که این عدد بسیار شگفت‌انگیز است.

مبدل‌های حرارتی یا همان کویل‌های هواساز هایژنیک به طور کلی در دو نوع گرمایشی و سرمایشی تولید می‌شوند. معمولا برای طراحی و تولید کویل‌های هواساز از مس استفاده می‌کنند، زیرا مس علاوه‌بر این که می‌توناد حرارت را به خوبی انتقال دهد، در برابر خوردگی نیز مقاومت خوبی را از خود نشان می‌دهد. مبدل‌های حرارتی عموما بعد از بخش فیلترها نصب می‌شوند. به این صورت که ابتدا کویل گرمایشی و سپس کویل سرمایشی را در محل تعیین‌شده جانمایی می‌کنند.

بارزترین کاربرد این محصول به پاک‌سازی هوا در اتاق تمیز مربوط است از این هواساز در صنایع مختلف بیوتکنولوژی داروسازی و کلین روم ها استفاده می‌شود با توجه به این‌که این هواساز عملکرد بسیار دقیق و درستی دارد داشته در صنایع نظامی نیز ارزان استفاده می‌شود درنتیجه هیچ محدودیتی برای بهره‌گیری از آن وجود ندارد و با قابلیت‌ها و کارایی فوق‌العاده‌ای که دارد می‌تواند صنایع مختلف را ساپورت کند

تجهیزات اتاق تمیز اکیاس

اتاق تمیز شامل تجهیزات مختلفی است و برای اینکه یک اتاق تمیز مطابق با استانداردها باشد باید از تجهیزاتی که مناسب استفاده کند. در ادامه به چند مورد از تجهیزات اتاق تمیز اشاره می کنیم: 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا